21-03-2016 Bitwa na tradycje- świętowanie pierwszego dnia wiosny


 

Do tradycji szkolnych zwyczajów i świętowania należy czas żegnania zimy i witanie wiosny. Towarzyszą temu różne formy aktywności, zarówno umysłowej, jak i fizycznej, czy  manualnej, jednym słowem dobra  zabawa. Przerywa ona uczniowską monotonię, daje poczucie zadowolenia, a przede wszystkim jednoczy uczniów we wspólnej, radosnej zabawie. Naszemu świętowaniu towarzyszyły między innymi staropolskie tradycje i zwyczaje, głównie rozpowszechnione wśród wiejskiej młodzieży.  Dawna kultura związana była ze zwyczajami i obrzędami pogańskimi, które przeniknęły do kultury chrześcijańskiej i przetrwały do dziś.  Takim przykładem może być palenie Marzanny, czy obrzędy nocy świętojańskiej- zapalanie świętego ognia, puszczanie wianków, którym towarzyszyły tańce, śpiewy i prośby do św. Jana o udane małżeństwo. A odważne dziewczęta szukały nocą kwiatu paproci, ziela miłości. Bardzo bogate tradycje i zabawy związane były z okresem wielkanocnym. Pomysłowości w wymyślaniu zabaw i psot nie było końca. Np. zwyczaj pucheroków ( łac. puer- chłopiec). Poprzebierani uczniowie biegali z domu do domu ze śmiesznymi oracjami wypraszając podarunki, głównie jedzenie, zwyczaj śmigusa, dyngusa, czy szaleńcze figle z niedzieli na poniedziałek wielkanocny.

Przywołanie do pamięci i pielęgnowanie folkloru integruje nas z minionym pokoleniem, z dziedzictwem naszych przodków. Wierzymy, że poznawanie  historii i kultury własnego narodu  przywiązuje i rozbudza miłość do Ojczyzny, a nade wszystko kształtuje narodową tożsamość.

Szkolna impreza "Bitwa na tradycje" poprzez różne formy aktywności,  konkurencje i współzawodnictwo drużynowe stały się czasem radosnej, wspólnej zabawy. A główną nagrodę tegorocznej bitwy, "Złote galoty Moreny" zdobyła klasa 2b i klasa 6a. Wszystkim, którzy włączyli się w organizację szkolnej imprezy: nauczycielom, rodzicom i uczniom z serca dziękujemy.                             


K. Nowocień, M. Karczmarzyk