12-05-2016 SUKCES NA XI OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADZIE KREATYWNOŚCI


            Piątek rano. W zasadzie dzieci powinny być nieco zaspane, ale tym razem są mocno podekscytowane. Wyjeżdżamy na XI Ogólnopolską Olimpiadę Kreatywności do Wrocławia. W szkole trwają gorączkowe prace przy zabezpieczaniu elementów dekoracji potrzebnych do prezentacji efektów pracy drużyny „Babcie i Dziatki” (nie „dziadki” od „dziadków”, ale „dziatki” od „dzieci”). Jedziemy dużą ekipą, bo tym razem na Olimpiadę jedzie z nami druga drużyna: „Łowcy Pomysłów”.  W sumie 11 dzieci i dwie trenerki. Czeka nas długa podróż i mnóstwo atrakcji.

            Rzeczywiście, Olimpiada okazuje się dużym przeżyciem. Uczestniczy w niej 250 drużyn z Polski, Stanów Zjednoczonych, Turcji, Węgier, Chin i Ukrainy. Każda z drużyn bierze udział w Wyzwaniu Drużynowym, które jest przygotowywane przez cały rok, w Wyzwaniu na Już, Wyzwaniu Bliźniaczym (naszymi drużynami bliźniaczymi były drużyny z Turcji, więc wyzwanie bliźniacze nasi uczniowie robili po angielsku!) oraz różnego rodzaju warsztatach i imprezie integracyjnej.

            Drużyna „Babcie i Dziatki” pracowała nad wyzwaniem społecznym pod tytułem: „Mema Zrób”. Ich zadaniem było znalezienie realnej potrzeby społecznej wśród społeczności lokalnej, przygotowanie planu, harmonogramu i celów projektu, zaprojektowanie mema, zorganizowanie eventu (wydarzenia) społecznego dla tej społeczności oraz przeprowadzenie ewaluacji projektu. Brzmi, jak zadanie dla dorosłych? Dla dzieciaków też było zagadką. Dlatego też szukały informacji na temat prowadzenia projektu w świecie dorosłych i spotykały się z osobami, które są managerami projektów. Miały także przygotować prezentację, którą pokażą ekspertom na Olimpiadzie. Oceniany był m.in. wpływ, jaki wywrze event społeczny na osoby biorące w nim udział.

            Nasi uczniowie stwierdzili, że dzieci za dużo czasu spędzają przed różnego rodzaju ekranami. Dlatego też zorganizowały w sali zabaw „Kids Planeta” warsztaty dla dzieci i rodziców, podczas których uczyły, jak zrobić coś z niczego i jak bawić się kreatywnie. Udało nam się do zorganizować dzięki Pani Katarzynie Chmielewskiej, mamie Mateusza z IV a. Bardzo dziękujemy! Zabawa była przednia. Bawili się i mali i duzi. Na koniec rodzice pytali nawet, czy takie zajęcia będą w sali zabaw organizowane cyklicznie. To wielki komplement dla nas!

Bardzo ucieszyła nas wypowiedź jednego z chłopców, którego nie dość, że nie można było oderwać od materiałów, które nasi dzieci przywieźli ze sobą, to jeszcze stworzył wspaniałą koronę i berło. Na koniec zabawy powiedział: „Mógłbym cały dzień tak majsterkować.” Początkowo deklarował, że niewiele jest zabaw tak ciekawych, jak komputer i tablet. Ważne było też to, ze rodzice zobaczyli, ze wystarczą rolki po papierze toaletowym, folia aluminiowa, słomki, wyciory do fajki (zwane drucikami kreatywnymi), taśma klejąca, papierowe talerzyki, plastikowe łyżeczki, klej i odrobina wyobraźni, woda i mąka ziemniaczana, aby wspaniale się bawić z dziećmi.

            Najwyraźniej projekt naszych uczniów spodobał się także ekspertom, bo po zliczeniu punktów z Wyzwania Drużynowego i Wyzwania na Już drużyna „Babcie i Dziatki” zdobyła III miejsce i możliwość reprezentowania Polski na Global Finals we Wrocławiu w marcu przyszłego roku. Zjedzie się wtedy do Polski mnóstwo drużyn z całego świata i wezmą udział w Wyzwaniu Ekstremalnym, które będzie trwało 24 godziny! Niesamowite wyzwanie!

            Gratulujemy Basi Szopie, Oli Kotarskiej, Dagmarze Steć, Zuzi Rapacz, Frankowi Ogiermanowi i Svenowi Frudze, którzy przygotowali i przeprowadzili projekt!

            Gratulujemy także Amandzie Chrostek, Tosi Dośpiał, Hani Szopie, Kindze Konarskiej i Adamowi Flakowi, członkom drużyny „Łowcy Pomysłów”, którzy byli po raz pierwszy na Olimpiadzie i wzięli udział w Wyzwaniu na Już. Zobaczyli, jak wyglądają zmagania drużynowe i jak dużo radości można mieć z występu na tej Olimpiadzie.

            Pragniemy bardzo serdecznie podziękować także wszystkim naszym sponsorom i osobom, które pomagały nam w organizacji wyjazdu do Wrocławia.

            Dziękujemy zatem Partnerom Projektu: p. Katarzynie Chmielewskiej, bez której otwartości nie zorganizowalibyśmy eventu społecznego oraz p. Bernardowi Frudze, który pokazał dzieciom, co to jest projekt, jak go zorganizować i zrealizować.

            Dziękujemy wspaniałym Sponsorom: p. Katarzynie Barchackiej, p. Sebastianowi Skoczylasowi, p. Dyrektorowi Markowi Dołędze oraz władzom Gminy Nadarzyn oraz p. Annie i Michałowi Ogiermanom.

            Dziękujemy Radzie Rodziców naszej Szkoły za pomoc w zbiórce pieniędzy na wyjazd.

            Dziękujemy Rodzicom członków drużyn oraz tym wszystkim, którzy brali udział w I Kreatywnym Biegu dla DI za pomoc w zebraniu pieniędzy, które umożliwiły nam uczestnictwo w XI Olimpiadzie Kreatywności we Wrocławiu.

            Dziękujemy p. Pawłowi Kukulskiemu, kierowcy, który bezpiecznie zawiózł nas do Wrocławia i pomagał nam już na miejscu.

            Dziękujemy też wszystkim tym, którzy przed wyjazdem kierowali do nas ciepłe słowa zagrzewające nas do boju.