15-12-2016 Wizyta w Kenii - klasa I b


W zeszłym tygodniu, gościliśmy w naszej sali, klasę Ia, którą zaprosiliśmy na spotkanie z mamą Paulinki, która to, opowiadała nam o swojej wizycie w Kenii. Dzięki uprzejmości Pani Katarzyny Demkiewicz - poznaliśmy zwyczaje, obrzędy i ludzi mieszkających w Kenii. Pani Kasia oprócz wyczerpujących i ciekawych opowieści, fotorelacji oraz filmów, przyniosła również przedmioty codziennego użytku ludności zamieszkującej wioskę Kwademu, w Kenii.

Dowiedzieliśmy się: w jakich warunkach mieszkają ludzie w tej części świata (budują domy z gliny i ....krowich odchodów, które niestety nie wytrzymują pory deszczowej); jak zdobywają wodę (kobiety z wioski Kwademu, chodzą po wodę prawie 15km!!); co jedzą mieszkańcy wioski (jest to najczęściej gotowana kukurydza, a pierwszy - i czasem jedyny posiłek  w ciągu dnia - spożywają dopiero ok. godz.13.00); jak i w jakich warunkach uczą się kenijskie dzieci (szkoła, którą odwiedziła Pani Kasia jest wielkości naszej klasy, a uczy się w niej przeszło 100 uczniów); jak ubierają się mieszkańcy Kwademu (a w zasadzie dorośli, dzieci bowiem noszą ubrania, które najczęściej dostają od misjonarzy lub od osób takich jak Pani Kasia, która zabrała z Polski wiele ubrań i słodyczy).

Zobaczyliśmy wiele filmów przedstawiających przepiękną dziką przyrodę, codzienne życie mieszkańców Kwademu, zabawy dzieci oraz przedstawienie, wystawione specjalnie na cześć Pani Kasi i jej męża- jedną z piosenek -dzieci zaśpiewały po polsku!!!

Serdecznie dziękujemy Pani Kasi za obszerny materiał, ciekawe opowieści i czas nam poświęcony. To niezwykle ważna wizyta, pokazała nam z jakimi przeciwnościami życia codziennego muszą zmagać się mieszkańcy wioski i -mam nadzieję-jeszcze szerzej otworzyła nasze serca na potrzebę niesienia pomocy potrzebującym.

Dziękujemy również Pani Agnieszce Kusznerow, za udostępnienie nam sali z tablicą interaktywną.

Katarzyna Myzia