15-12-2016 CZWARTKOWE SPOTKANIE Z… JANEM BRZECHWĄ


W tym roku minęła 50 rocznica śmierci ulubionego autora książek dla dzieci – Jana Brzechwy. Najmłodsi zdecydowanie częściej znają, a nawet pamiętają niektóre jego króciutkie wiersze /jak choćby ‘Zoo’, ‘Kwoka’, ‘Leń’/, aniżeli powieści /’Akademia pana Kleksa’/ czy dłuższe utwory wierszowane /’Pan Soczewka w puszczy’, ‘Pchła Szachrajka’, ‘Bajki samograjki’/, zorganizowanie spotkania z Brzechwą stało się więc doskonałą okazją do propagowania jego twórczości wśród naszych najmłodszych dzieci. Zaproszenie pani bibliotekarki przyjęły obie grupy przedszkolne.

‘Spotkanie z…’ rozpoczęło się jak zwykle od krótkiego wystąpienie pani Ani, która przedstawiła najważniejsze fakty z życia pisarza. Wspomniała ona m.in., że pamięta dzień śmierci Jana Brzechwy, gdyż jako kilkuletnia wówczas dziewczynka bardzo dobrze znała jego twórczość i gdy w ‘Dzienniku Telewizyjnym’ podano informację o zgonie pisarza, zrobiło jej się bardzo smutno. Następnie pani bibliotekarka pokazała kilkadziesiąt książek Brzechwy, które znajdują się w zbiorach naszej biblioteki.

Po tym niezbędnym wstępie rozpoczęła się część, którą dzieci lubią najbardziej, a mianowicie poznawanie utworów bohatera spotkania. Dzięki temu że przez lata powstało wiele wspaniałych nagrań /jak choćby wspomniane ‘Bajki samograjki’/ czy filmów /seria o profesorze Kleksie/, spotkanie z Janem Brzechwą mogło mieć wyjątkowy przebieg: dzieciaki szalały. słuchając nagrań puszczanych z internetu, płyt i starych kaset. Szalony korowód poprowadziły obie wychowawczynie oddziałów przedszkolnych, które – jak widać na zdjęciach – także świetnie się bawiły. Gdy na życzenie rozochoconej dziatwy poszczególne utwory puszczano 3 czy 4 raz, słowa utworów zaczęły samoistnie zapadać w pamięć i po chwili do zwariowanych pląsów dołączyły także głośne śpiewy.

Na tak dzikim szaleństwie minęła cała godzina. Trzeba było się rozstać, gdyż na kolejne spotkanie biblioteczne czekała klasa 1, ale w tym momencie przedszkolaki zaprotestowały bardzo gwałtownie i mimo że nie był to ich dzień wypożyczania, stwierdziły, że nie wyjdą z biblioteki, póki nie wybiorą sobie którejś z książeczek Brzechwy. Nie pozostawało nic innego, jak tylko spełnić życzenie maluchów – tak naprawdę o to właśnie chodzi podczas naszych spotkań: by rozbudzać zainteresowania czytelnicze uczniów, poczynając już od tych najmłodszych.

Kolejne ‘Czwartkowe spotkanie z…’ już za miesiąc.

Anna Raniszewska