27-03-2017 Wizyta drużyny DI ze Stanów Zjednoczonych


Piątek, 24 marca 2017 r. zapisze się w historii Szkoły Podstawowej w Ruścu jako dzień niespodzianek. Tego dnia odwiedziła nas 18 -osobowa grupa Amerykanów. Goście to dzieci z drużyny DI (Destination Imagination – program rozwijający myślenie kreatywne, w którym uczestniczą także uczniowie naszej szkoły) z miejscowości Bad Axe ze stanu Michigan wraz z opiekunami. Podczas XII Ogólnopolskiej Olimpiady Kreatywności i towarzyszącej temu wydarzeniu Międzynarodowej Olimpiady Kreatywności International Invitational jedna z dwóch drużyn z SP Rusiec wspólnie z Amerykanami rozwiązywała wyzwani bliźniacze. Polega ono na tym, że dzieciaki dostają do rozwiązania jakiś problem i razem szukają jego rozwiązania.

Uczniowie naszej szkoły byli bardzo podekscytowani tą wizytą (tak samo zresztą, jak i Amerykanie). Dzieci ze Stanów ofiarowały polskim kolegom ołówki z napisem „Bad Axe Public School”, które cieszyły się ogromnym powodzeniem.

Amerykanie wzięli udział w zajęciach koła tanecznego, gdzie uczyli się kroków polskiego tańca do melodii „Zasiali górale”. Całkiem nieźle im szło, bawili się wyśmienicie i nie mylili kroków. Następnie zjedli obiad w stołówce, zwiedzili szkołę i przyglądali się rozgrywkom koszykówki w szkolnej sali gimnastycznej. Kiedy okazało się, że któryś z chłopców gra na gitarze, poszli na zajęcia koła gitarowego. Dzieci nie boją się nietypowych wyzwań, więc spróbowali też sił w czytaniu po polsku w szkolnej bibliotece. Śmiechu było co niemiara!

Po dwóch godzinach niestety musieli jechać w dalszą drogę. Pozostały nam po tej wizycie miłe wspomnienia i amerykańska flaga, którą otrzymaliśmy w darze. Od nas na zakończenie wizyty dostali również drobne upominki związane z naszą gminą.

Dobromiła Fruga, Anita Szopa