03-04-2017 DZIECIAKI CZYTAJĄ DZIECIAKOM ANDERSENA, CZYLI MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI W NASZEJ BIBLIOTECE


Wczoraj obchodziliśmy 212 rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena. Z tej okazji uczniowie klasy 3a przez 4 godziny czytali dzisiaj swoim kolegom z klas 0-3 baśnie tego wybitnego duńskiego baśniopisarza. Całą imprezę poprowadziła Zuzia Maliszewska, która znana jest z tego, że ma pozytywnego bzika na punkcie czytania i bardzo lubi zachęcać innych do spędzania wolnego czasu nad książką.

Każdą lekcję rozpoczynała recytacja pięknego wiersza Wandy Chotomskiej pt. „Dzień dobry, panie Andersenie”. Jego odczytanie przypadło w udziale Amelce Kwaśniewskiej, Hani Stelmaszyk, Bartkowi Ciubie i Kamili Cybulskiej.

Na 1. godzinie gościli w bibliotece uczniowie klas pierwszych. Dla nich wystąpili Ula Bęza, Dagmara Wajs, Alicja Kilińska i Kacper Buczkowski, którzy odczytali baśnie zatytułowane „Dzikie łabędzie”, „Bzowa babuleńka”, „Imbryk”, „Nowe szaty cesarza”.

Przed trzecioklasistami popisywali się Borys Klimczuk, Maks Howorus, Zuzia Maliszewska, Gosia Serwin, Natalka Rogowska, Maciek Magnuszewski i Marek Wojtaszczyk. Dzieci te wybrały „Królową Śniegu”, „Choinkę”, „Świniopasa”, „Dzielnego ołowianego żołnierza” oraz „Historię absolutnie prawdziwą”.

Na 3 lekcji utworów Andersena słuchały dzieci z czterech klas 2. Baśnie, na które zdecydowali się Zuzia Maliszewska /w zastępstwie chorego Bartka/, Natalka Tynecka, Kamil Książek i Kornelia Weran, to: „Dziewczynka z zapałkami”, „Latający kufer”, „Mała Syrenka” oraz „Księżniczka na ziarnku grochu”.

Najtrudniejsze jednak zadanie czekało tych uczniów klasy 3a, którzy mieli wystąpić przed dziećmi z obu zerówek. Mimo że przedszkolaki co tydzień przychodzą do biblioteki na godzinne spotkania przy książce, to jednak nadal nie jest im łatwo skupić uwagi na słuchaniu dłuższego tekstu. Toteż na tę część dzisiejszej imprezy trzeba było wybrać naprawdę dobrych czytelników – takich, którzy nie dość, że niemal do perfekcji mają opanowaną technikę czytania, to jeszcze odznaczają się silnym, przyciągającym uwagę głosem. Temu zadaniu starali się sprostać Olaf Oleszkiewicz, Maja Górska, Zuzia Maliszewska, Ola Pruchniewicz i Kamila Cybulska, którzy wybrali następujące baśnie: „Słowik”, „Pasterka i kominiarczyk”, „Ole Zmruż-oczko”, „Zgodna żona” oraz „Narzeczeni”.

Tak więc w dniu dzisiejszym przez bibliotekę przewinęła się ponad dwusetka dzieciaków /na szczęście zdecydowana większość uczniów potrafiła w skupieniu wysłuchać recytacji baśni, do rzadkości należało zwracanie uwagi rozdokazywanym/, przeczytano 19 utworów.

Wielkie brawa należą się oczywiście uczniom klasy pani Anity Szopy, którzy od kilku tygodni przygotowywali się do tej imprezy. Wszak trzeba było przejrzeć wszystkie książki z baśniami znajdujące się w naszej bibliotece /tych na szczęście nie brakuje/, potem dokonać wyboru, nauczyć się czytać, ułożyć harmonogram, napisać zaproszenia i rozdać je koleżankom i kolegom. Wspaniale, że dzieci z takim zaangażowaniem podeszły do wyznaczonego im zadania. Podczas różnych przymiarek do dzisiejszej akcji czytelniczej niektóre z nich mówiły, że nie dadzą rady, że bardzo się boją, denerwują, nie wyobrażają sobie, jak będą mogły wystąpić przed tak wieloma uczniami i ich nauczycielkami… Niektóre nawet chciały się wycofać, tak bardzo obawiały się porażki. Tymczasem wszyscy, którzy się zgłosili, poradzili sobie świetnie. I nawet jeśli nie czytali bardzo głośno i bardzo płynnie, to jednak niewątpliwie pokonali własne słabości, przekroczyli kolejną granicę własnych niemożności. 

Niezmierna radość na twarzy każdego dziecka schodzącego z bibliotecznej sceny to najlepszy dowód na to, że uczniowie klasy 3a z pojedynku z samym sobą wyszli zwycięsko.

Klubowi Czytających Dzieciaków z całego serca dziękuję za wszystkie ich zwycięstwa – i te duże, i te nieco mniejsze.

Anna Raniszewska