12-04-2017 Rekolekcje wielkopostne 2017


Trzy wyjątkowe dni w Wielkim Tygodniu, które na stałe wpisały się w szkolny kalendarz są  wyjątkowym czasem przygotowań do przeżywania świąt Wielkanocy.

„Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego jaśnieje jako szczyt całego roku liturgicznego”.  Innymi słowy, nie ma większych  i ważniejszych świąt chrześcijańskich. Żeby więc w pełni czerpać z przebogatych, niekończących się owoców zbawienia, musi być odpowiednie przygotowanie. Temu właśnie służą rekolekcje. Dają możliwość oderwania się od codzienności, takiego zwyczajnego braku czasu, na chwilę refleksji oraz pewnego zdystansowania się względem siebie i różnych, pozornie ważnych spraw. Dzięki księdzu Proboszczowi i Dyrekcji szkoły rekolekcje mogliśmy przeżywać  bardzo kameralnie, bo na terenie szkoły, we własnej szkolnej społeczności.

W tym roku gościliśmy księdza Michała Orlickiego. Księdza z bogatym duszpasterskim doświadczeniem, który posługuje wśród  akademickiej młodzieży w kościele św. Anny w Warszawie. Rekolekcje prowadzone przez księdza Michała dały nam wszystkim sposobność do zobaczenia siebie oczami Boga. To znaczy pięknymi i kochanymi. Bardzo często zapominamy, jak wielkim darem jest życie i to w takiej obfitości ofiarowane nam przez samego Boga. Słowa księdza przypomniały nam, że koncentrowanie się jedynie na sobie i stawianie siebie w centrum świata czyni nas na dłuższą metę nieszczęśliwymi. Zapatrzeni w siebie nie dostrzegamy piękna świata i ludzi. Nie potrafimy być wdzięczni i dzielić się życiem i radością z innymi. Ten święty czas dał nam sposobność przywrócenia należnej harmonii w nas i nawrócenie serca, za co jesteśmy wdzięczni ks. Michałowi.  

Rekolekcje zakończyła  Msza Święta. Po Mszy odbyło się uroczyste podsumowanie niedawno odbytego w szkole Gminnego Konkursu Biblijnego i rozdanie nagród.

Słowa uznania kieruję do uczennic z klasy IIIa, które pod kierunkiem Uli Bęzy upiększyły śpiewem nasze spotkania i uczennic ze starszych klas za przygotowanie modlitwy wiernych, za czytania i śpiew w czasie Eucharystii oraz uczniom, którzy tak aktywnie uczestniczyli w rekolekcjach.

Słowa wdzięczności należą się również p. Cezaremu Kowalskiemu i p. Gabrieli Sikorze za oprawę muzyczną i śpiew oraz wszystkim, którzy pomagali w organizacji rekolekcji.  Za ten piękny i bogaty czas łaski z serca dziękujemy.  

Krystyna Nowocień