19-06-2017 SZKOLNA PIELGRZYMKA NA JASNĄ GÓRĘ, 19 CZERWCA 2017 R.


Królowa Jasnogórska już od ponad pół tysiąclecia przyciąga rzesze wiernych do Sanktuarium w Częstochowie. Od kiedy ten niezwykły wizerunek /przyciemniały dziś od dymu świec woskowych/ pojawił się na Jasnej Górze, był otoczony wielką pobożnością i kultem. Według wspomnień kronikarza Jana Długosza już przed rokiem 1430 czczony był nie tylko w Polsce, ale i w sąsiednich krajach.

Do tej właśnie Matki Królowej pielgrzymowała  nasza szkolna grupa /w większości były to dzieci pierwszokomunijne/ z dziękczynieniem za sakrament chrztu, pokuty i Eucharystii. Wraz z trzecioklasistami na pielgrzymkę pojechali uczniowie klas starszych i kilkoro rodziców.

Pogodę mieliśmy wymarzoną, klimatyzowany autokar oraz serca pełne radości i religijnego uniesienia, jak oczywiście przystało na pielgrzymów. I choć przyszło zmagać się z niewygodami, bo kaplica wypełniona była po brzegi, tak że co rusz wyprowadzano jakiegoś omdlałego pielgrzyma na zewnątrz, to radość, pokój i nadzieja emanowały z utrudzonych twarzy wielu z nas.

Po Mszy Św. siostra  przewodniczka oprowadziła nas po ciekawych miejscach paulińskiego klasztoru, dawnej twierdzy.  Jasna Góra  skrywa perełki dziedzictwa kulturowego naszego Narodu. W tym cudownym miejscu Polska odzyskiwała po bolesnych doświadczeniach swoje siły. Tu monarchowie, królowie i prezydenci czerpali siły i zyskiwali łaski dla sprawiedliwych i mądrych rządów. Ten związek pomyślności naszego Narodu z cudowną opieką Pani Jasnogórskiej pokazuje powstały w 1942 r. wiersz Jana Lechonia:

Matka Boska Częstochowska, ubrana perłami,
Cała w złocie i brylantach, modli się za nami.
(…)
O Ty, której obraz widać w każdej polskiej chacie
I w kościele i w sklepiku i w pysznej komnacie
W ręku tego, co umiera, nad kołyską dzieci,
I przed którą dniem i nocą wciąż się światło świeci.
Która perły masz od królów, złoto od rycerzy,
W którą wierzy nawet taki, który w nic nie wierzy,
Która widzisz z nas każdego cudnymi oczami,
Matko Boska Częstochowska, zmiłuj się nad nami!
(…)
Nieraz potop nas zalewał, krew się rzeką lała,
A wciąż klasztor w Częstochowie stoi jako skała.
I Tyś była też mieczami pogańskimi ranną
A wciąż świecisz ponad nami, Przenajświętsza Panno.
I wstajemy wciąż s popiołów, z pożarów, co płoną,
I Ty wszystkich nas powrócisz na Ojczyzny łono
Jeszcze zagra, zagra hejnał na Mariackiej wieży
Będą słyszeć Lwów i Wilno krok naszych żołnierzy.

Ta miłość do naszej Królowej i patriotyzm bardzo mocno przenikał i przenika ducha naszego Narodu. Myślę, że choć nasi pielgrzymi są jeszcze młodzi, wiele zaczerpnęli z tej przebogatej lekcji  o miłości do Boga i Ojczyzny.                      

Wszystkim uczestnikom naszej szkolnej pielgrzymki z serca dziękujemy. Miejmy nadzieję, że pielgrzymi szlak będzie kontynuowany w następnym roku i może na dobre wpisze się życie szkoły.

Katechetki: Gabriela Sikora, Krystyna Nowocień