12-11-2017 SZKOLNE DZIEŁA MISYJNE, NIEZWYKŁE SPOTKANIA I LEKCJA POKORY, 2017 r.


Tak można podsumować tegoroczny Tydzień Misyjny i nasze zaangażowanie w problemy współczesnego świata, a konkretnie tej jego części, gdzie chleb nie wydaje się tak powszedni, gdzie woda nie płynie po odkręceniu kurka, a bose stopy udeptują spieczoną ziemię, która nie może wyżywić swoich dzieci. Są jeszcze narody, środowiska i grupy ludzi, w których nie jest znany lub mało jest znany Chrystus i Jego Ewangelia. O tych i innych problemach ludzi otoczonych szczególną troską kościoła mogliśmy dowiedzieć się od niezwykłego gościa, siostry Katarzyny Grzybowskiej, misjonarki z Rwandy, maleńkiego kraju leżącego na kontynencie afrykańskim. Misjonarka w przepiękny sposób opowiadała o Rwandzie, kraju tysiąca wzgórz, jego geografii, środowisku naturalnym, zasobach, jego pięknie, ale i o problemach wynikających główne z suchego i gorącego klimatu. Relacje siostry skupiły się głównie na ukazaniu życia dzieci. Opowiadała o ich codzienności, o szkole, różnych obowiązkach, zabawie i chorobach. Niektóre historie były zabawne, ukazywały dziecięcą kreatywność i mimo wszystko radość życia. Niektóre smutne, pobudzały do osobistej refleksji i chęci głębszego poznania cierpienia tego świata, a także skłaniały do tego, by nie zamykać oczu na ludzkie nieszczęścia, nie pozostawać biernym i działać na właściwy sobie sposób.

Uczniowie z wielkim przejęciem słuchali misyjnego świadectwa: „Dziękuję Bogu za to, że od 1991 roku mogę być i pracować w Rwandzie. Dziękuję za ten naród, który tak bardzo ubogaca moje życie i moje doświadczenie wiary.” Pomimo dużej liczby dzieci w auli panowały cisza i porządek. Natomiast świadectwem naszego misyjnego ducha była i jest modlitwa oraz rzeczowy dar serca zebrany podczas misyjnego kiermaszu w kwocie 1500 zł.

Bardzo dziękujemy siostrze Katarzynie ze Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej za ciekawe spotkanie, a uczniom za godną postawę. Dziękujemy rodzicom, bo bez ich wsparcia i konkretnej pomocy nie zebralibyśmy takiej ofiary.

Krystyna Nowocień - katechetka