13-01-2018 KOLĘDNICY WĘDROWNI, 2018 R.


Chodzenie grup kolędniczych z Gwiazdą to bardzo stary zwyczaj, który swoimi korzeniami sięga czasów przedchrześcijańskiej kultury słowiańskiej. Zwykle kolędowała młodzież i dzieci, barwnie przebrani, odgrywając scenki związane z narodzeniem Jezusa, śpiewając kolędy, pastorałki i składając noworoczne życzenia oraz błogosławiąc gospodarzy.

Dla podtrzymania tej polskiej – starej i pięknej – tradycji wyruszyliśmy z Gwiazdą po rusieckich domach. I jak tradycja każe, była kolęda, życzenia, scenka religijna oraz radość i pokój, które staraliśmy się wnieść tam, gdzie nas przyjęto. Nie ominęliśmy również szkoły, odwiedzając młodsze klasy i przedszkole.

Myślę, że dla wszystkich było to wspaniałe doświadczenie, a nade wszystko dobra zabawa. A radość tym bardziej  przepełnia serca, że  inicjatorem grupy kolędniczej byli sami uczniowie, głównie z klasy IV a, klasy IV d i z III b.

Tym właśnie uczniom, ich rodzicom i wszystkim gospodarzom z serca dziękuję. Wierzę, że błogosławieństwo, które kolędnicy wypowiadali, Pan Bóg wypełni przeobficie.

Krystyna Nowocień