22-12-2015 Włodzimierz Braniecki


Z przykrością zawiadamiamy , że 15 grudnia 2015r. w wieku 81 lat, po długiej i ciężkiej chorobie odszedł  Włodzimierz Braniecki, wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej w Ruścu (1968-1973)

Był wspaniałym, wspominanym do dziś przez dorosłych już wychowanków nauczycielem, przewodnikiem i przyjacielem miejscowej społeczności. W każdym ze swoich uczniów potrafił odnaleźć indywidualny talent. Nie szczędził swego czasu na organizowanie konkursów piosenkarsko- recytatorskich, obozów wędrownych po Podlasiu  i biwaków z harcerzami  pod namiotami w Młochowskich lasach. 
Z inicjatywy Pana Branieckiego powstał  budynek szkoły podstawowej, który służył kolejnym pokoleniom do 2014 roku, a dziś jest Publicznym żłobkiem. 

Historię budowy szkoły opisał w swojej książce „Abecadło Brana” w rozdziale Wesele w pałacu- „ Do szkoły tam chodziły dzieci też z sąsiedniej wsi i przysiółków obok. Ta szkoła była  po prostu kiedyś dawną mleczarnią dziedzica z Młochowa. Zrobili mnie tam kierownikiem. Na pierwszym spotkaniu chłopi mi powiedzieli : Panie kierowniku rozbierają Zachód… Ja: Jaki Zachód? Oni: No, tam za dworcem w Warszawie. Ja: I co? Oni: Przecież będzie cegła, można nową szkołę postawić… I zwozili ją potem do Ruśca, bo udało nam się załatwić tę cegłę rozbiórkową za darmo. A transport był własny” … I nowa szkoła tam w Ruścu stoi do dziś. Ładna, nie chwaląc się

 W związku z wydaniem owej publikacji Włodzimierz Braniecki spotkał się ze swoimi uczniami i mieszkańcami wsi Rusiec w 2003 roku w siedzibie szkoły przy ulicy Szkolnej. Wspominali wtedy jak wychodził z dzieciakami na łąki  żeby malować pejzaże i jak wyciągał wagarowiczów z pobliskich krzaków. 

Starsi mieszkańcy Ruśca pamiętają i wspominają Pana Włodzimierza jako dużego mężczyznę z brodą przemierzającego na rowerze okolicę. Często odwiedzał  rodziców swoich uczniów rozmawiając o postępach dzieci lub zwyczajnych, codziennych sprawach. Był smakoszem wiejskich dań jakimi częstowano go podczas tych spotkań.

W ostatnich latach mieszkał w Poznaniu gdzie był dziennikarzem "Głosu Wielkopolskiego", założycielem Galerii Nowej i inicjatorem Ogólnopolskiej Nagrody Poetyckiej im. Kazimiery Iłłakowiczówny. Współpracował z Teatrem Nowym w Poznaniu.
W 1998 roku nakładem wydawnictwa "W drodze" ukazała się książka "Szczun" - zapis rozmowy Włodzimierza Branickiego z reżyserem Filipem Bajonem.
Włodzimierz Braniecki „Przyjaciel młodych” na zawsze  pozostanie w sercach rodowitych mieszkańców Ruśca.