07-03-2019 Międzynarodowy Dzień Praw Kobiet


Myślę, że w każdej epoce można mieć życie interesujące i użyteczne,

a o to głównie chodzi, aby go nie zmarnować.

 Maria Skłodowska-Curie

8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Kobiet. W kontekście tego święta analizujemy dokonania Patronki naszej szkoły – Marii Skłodowskiej-Curie, która swoim życiem i działalnością wniosła ogromny wkład w walce kobiet o ich prawa. Życie Marii Skłodowskiej-Curie jest opowieścią o rzeczywistości przełomu XIX i XX wieku, czyli o świecie, który był zdominowany przez mężczyzn… Tym światem zachwiała Maria Skłodowska-Curie, wybitny naukowiec – kobieta, walcząca o prawa kobiet i równe ich traktowanie w świecie nauki.

Maria Skłodowska-Curie – fizyczka, chemiczka i dwukrotna laureatka Nagrody Nobla, została wybrana najbardziej wpływową kobietą w historii w plebiscycie brytyjskiego magazynu BBC History.  Zmieniła świat nie raz, a dwa razy – tłumaczono w uzasadnieniu.

Skłodowska-Curie może się pochwalić niebywałym szeregiem dokonań. Była pierwszą kobietą, która dostała Nagrodę Nobla; pierwszą kobietą-profesorem na Uniwersytecie w Paryżu i pierwszą osobą – zwracam uwagę: osobą, nie tylko kobietą – która otrzymała Nobla po raz drugi – tłumaczyła szefowa Brytyjskiego Stowarzyszenia Historii Nauki Patricia Fara, która zgłosiła kandydaturę Polki. Podkreśliła, że urodzona w Warszawie Skłodowska miała trudny start ze względu na prześladowania jej patriotycznej rodziny w Polsce pod rosyjskim zaborem, a we Francji jako cudzoziemka była traktowana z podejrzliwością i dyskryminowana ze względu na płeć. Jak zaznaczono, Polka była kobietą zarówno czynu, jak i intelektu.

Maria Skłodowska-Curie wyprzedziła w ww. plebiscycie Rosę Parks – działaczkę na rzecz praw człowieka (2.miejsce). Porównano, że obie funkcjonowały w zupełnie innej rzeczywistości ze względu na rasę i klasę społeczną, ale w ich historiach są interesujące podobieństwa. Wykształcenie zmieniło ich sytuację jako XX-wiecznych kobiet żyjących w społeczeństwach zdominowanych przez mężczyzn. Obie walczyły z uprzedzeniami i z sukcesem znalazły dla siebie miejsce – oceniono działalność obu kobiet.

Maria Skłodowska-Curie swoją pracą, uporem i kolejnymi sukcesami przełamywała – panującą w ówczesnej Europie – atmosferę niechęci zdominowanych głównie przez mężczyzn środowisk naukowych. Jako pierwsza w Europie uzyskała tytuł doktora, przyznano jej profesurę, objęła własną katedrę na paryskiej Sorbonie, co było wydarzeniem bez precedensu. Ale kiedy w 1911 roku (już jako Noblistka) zgłosiła swoją kandydaturę do Francuskiej Akademii Nauk, zagłosowano przeciwko niej, ponieważ była kobietą.

Nie poddawała się jednak. Jako jedna z pierwszych kobiet uzyskała prawo jazdy. Dzięki temu podczas I wojny zorganizowała mobilne stacje radiologiczne. Przełamywała kolejne stereotypy i uprzedzenia…

 Krystyna Siemiątkowska – nauczyciel wiedzy o społeczeństwie i etyki