20-10-2019 Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej


Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej
„Usłysz Panie, moje słowa”
dla uczczenia Pontyfikatu Jana Pawła II

W Katolickim Zespole Edukacyjnym im. Ks. Piotra Skargi w Warszawie 19 października odbyła się XVII edycja konkursu. Bierzemy w nim udział już od wielu lat. Konkurs zawsze cieszy się dużym powodzeniem. Przystępuje do niego wiele szkół, co sprawia, że nie tak łatwo o zwycięstwo.

Ksiądz Dyrektor katolickiej szkoły, główny organizator konkursu przemówił do wszystkich uczestników bardzo pięknymi słowami. Powiedział między innymi: Wszyscy czujcie się zwycięzcami, bo pokonaliście wysiłek i trud przez uczenie się wierszy na pamięć, ofiarowaliście swój wolny czas, no i przybyliście tu. Przypomniał o tym, co jest najważniejsze, o głównym przesłaniu konkursu, którym jest uczczenie wyboru pierwszego Polaka na Stolicę Piotrową. W ten sposób okazujemy wdzięczność Bogu za Papieża Jana Pawła II, a także uwrażliwiamy się na samą poezję, która jest niezwykłą formą literacką, ukazującą prawdziwe bogactwo duchowych, religijnych i egzystencjalnych doświadczeń człowieka.

Szkolne eliminacje przeprowadziliśmy tradycyjnie w szkolnej bibliotece (8.10.2019). Największą grupę uczestników stanowiły dzieci z młodszych klas. Wiersze były ładnie dobrane, wszystkie  pięknie i z odwagą wyrecytowane, tak jak każdy umiał najlepiej. Podobnie w klasach starszych. Do kolejnego jednak etapu mogły przejść jedynie po trzy osoby z każdej kategorii wiekowej. Po podliczeniu punktacji wyłoniła się grupka zwycięzców, którzy mieli reprezentować naszą szkołę: Maja Płuszewska, Maciej Pawlica, Michał Krzyżanowski,  Nikola Kuśmierzak, Jagoda Skalimowska, Zuzanna Nowak.

Naszej wyprawie do Warszawy towarzyszyła nie tylko ładna pogoda, ale i spontaniczna radość dzieci. Do tego urok miejsca – nowi znajomi i taka ogólna życzliwość, której każdy z nas doświadczył. Mogliśmy usłyszeć piękne religijne wiersze i wspaniałe recytacje.

Bardzo dziękuję wszystkim – w pierwszej kolejności uczniom startującym w konkursie – rodzicom i tym, którzy pomogli w organizacji i przeprowadzeniu konkursu.  Bóg zapłać.

Krystyna Nowocień