08-11-2019 "SPOTKANIA Z MUZYKĄ"- FILHARMONIA NARODOWA W NASZEJ SZKOLE


Dzięki uprzejmości i wspaniałej organizacji Nadarzyńskiego Ośrodka Kultury w Nadarzynie, w dniu dzisiejszym  uczniowie klas I-III mieli możliwość wzięcia udziału w niezwykłym koncercie pt. "  Instrumenty Paganiniego-Strunowe fantazje". W ramach nawiązanej współpracy NOK z Filharmonią Narodową jest to kolejny, tak niezwykły występ w murach naszej szkoły. Dzisiaj przed nami wystąpili światowej sławy muzycy: Pani Joanna Okoń i Pan Mateusz Kowalski. 

Pani Joanna Okoń jest skrzypaczką, pochodzi z rodziny o wieloletnich muzycznych tradycjach. Od najmłodszych lat występowała na estradach koncertowych razem z mamą – pianistką, Aliną Jasielską-Okoń. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie kształciła się w klasie skrzypiec, później ukończyła studia podyplomowe. Była stypendystką  Międzynarodowego Kursu Orkiestrowego w Attergau, w Austrii, prowadzonego przez Filharmoników Wiedeńskich. Koncertowała i koncertuje zarówno w kraju, jak też za granicą, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Jednym z jej największych sukcesów jest występ  w Carnegie Hall, w Nowym Yorku. Wydała wiele płyt, jest też  pedagogiem w Zespole Państwowych Szkól Muzycznych nr 1 w Warszawie. 

Pan Mateusz Kowalski jest gitarzystą klasycznym. Rozpoczął naukę gry na gitarze w wieku 7 lat w Koszalińskim Zespole Państwowych Szkół Muzycznych, następnie podjął studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Dyplom licencjata otrzymał z najwyższą możliwą oceną. Obecnie jest studentem drugiego roku studiów magisterskich. Chociaż to jeszcze bardzo młody człowiek ma na swoim koncie wiele koncertów, m.in. w Hiszpanii, Francji, Belgii, Słowacji, Niemczech, Austrii (słynne wiedeńskie Musikverein), Chorwacji, RPA i w wielu innych krajach. Bierze czynny  udział w licznych kursach i lekcjach mistrzowskich, cały czas doskonaląc swój mistrzowski kunszt. 

Podczas dzisiejszego koncertu mogliśmy przenieść się w magiczny świat muzyki poważnej poprzez wspaniale opowiedzianą bajkę muzyczną, która jest w stanie dotrzeć nawet do najmniejszego odbiorcy. Mieliśmy okazję obcować ze sztuką, która była w zasięgu naszych uszu, oczu i rąk. Ciekawy scenariusz koncertu, ogromne zaangażowanie muzyków, przystępny język są szansą na rozwijanie muzycznych zainteresowań nawet wśród zupełnie młodych melomanów. Mam nadzieję, że to nie ostatni tak wspaniały koncert w naszej szkole.

Katarzyna Myzia