08-12-2020 Dzień Życzliwości w naszej szkole - podsumowanie


W imieniu organizatorów Tygodnia Życzliwości w naszej szkole, pozwolę sobie napisać słów kilka na temat podsumowania naszej akcji. Życzliwość bez wątpienia odgrywa ważną rolę w codziennym życiu każdego człowieka. Życie w prawdzie i szczerości przed sobą i innymi to pierwszy krok w kierunku szczęścia i osiągnięcia wymarzonych celów i pragnień. Przychylne nastawienie do świata, uśmiech, miłe słowo, uprzejmy gest, potrafią wprowadzić w pozytywny nastrój oraz sprawić, że ludziom wokół po prostu żyje się lepiej.
Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły od dawna czynią starania, aby wprowadzić modę na życzliwość i kulturę osobistą. Doskonałą okazją - nie tylko w naszej szkole, ale na całym świecie - do rozpowszechniania  idei ludzkiej serdeczności jest Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, który obchodzimy 21 listopada. To tylko jeden dzień w roku, ale to może być pierwszy dzień naszych zmian, zmian które otworzą nas na świat i ludzi. To może być impuls, który sprawi, że zaczniemy patrzeć dalej niż sięga czubek naszego nosa, zaczniemy traktować innych tak, jak sami byśmy chcieli być traktowani, zaczniemy się uśmiechać, bo… od uśmiechu wszystko się zaczyna – proszę uwierzyć mi na słowo.
Dzień Życzliwości i Pozdrowień w naszej szkole trwał cały tydzień, a może nawet dłużej… a może nadal trwa? Niech trwa! Do końca świata i….
W tym roku szkolnym zmuszone byłyśmy zmienić trochę nasze plany dotyczące organizacji tej niewątpliwie przepięknej akcji. Wszystko zaczęło się od przygotowania zajęć na podstawie filmu  "Mr Indifferent" , który miał zainicjować dyskusję na temat potrzeby życzliwości we współczesnym świecie i skłonić do refleksji. Kolejne kroki wykonali już sami wychowawcy, bo to oni wiedzą najlepiej, jak przekazać pozytywne wzorce swoim wychowankom. Nie obyło się bez pięknych plakatów i cudownych medali, które tylko podkreślają rangę tego wydarzenia.
Postanowiłyśmy zorganizować również dwa konkursy dla uczniów klas I-III i chętnych uczniów z klas starszych.
Pierwszy konkurs fotograficzny  - „Z uśmiechem Ci do twarzy” przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Prace, które nadesłali uczniowie są piękne, niepowtarzalne, szczere, kreatywne i cudowne. Brakuje słów, by opisać bohaterów, a zarazem autorów zdjęć. Oczywiście równie trudno było nam ocenić i wybrać najlepsze. Dlatego….wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają nagrody i dyplomy!!!
Drugi, konkurs na wiersz/rymowankę/motto dotyczące wzajemnej życzliwości i postawy tolerancji okazał się kolejnym, spektakularnym sukcesem uczniów naszej szkoły. Okazało się bowiem, że drzemią tu prawdziwe literackie talenty. Uczniowie zaczynając na klasie pierwszej, a kończąc na siódmej zawarli w swoich wierszach niezwykłą mądrość. To nie tylko wiersze, to ważne przekazy, to słowa, które leczą duszę i składają rozbite serca, to życiowe drogowskazy, to opowieści o czynieniu dobra, to uczucia, emocje, to przepisy na szczęście. Nasi literaci przestawili w prosty sposób definicję życzliwości, która jawi się jako pragnienie tego co najbardziej pomyślne dla nas i dla innych. Jury kolejny raz stanęło przed nie lada wyzwaniem, jakim okazał się wybór zwycięzców. Szybko jednak, dodatkowo jednogłośnie postanowiono, że nagrody i dyplomy otrzymają…wszyscy autorzy wierszy i wierszyków.
Jeśli, ktoś z Państwa nie zgadza się z decyzją jury, ma okazję właśnie w tej chwili, pokazać na co go stać. Przed Państwem prace konkursowe.
Zdjęcia „Z Uśmiechem Ci do twarzy” przedstawiam pojedynczo, wiersze znajdują się w poniższej prezentacji, plakaty z poszczególnych klas to krótkie filmiki. Życzę Państwu udanej lektury, niech Wasze oczy śmieją się razem z bohaterami zdjęć, a Wasze serca niech otworzą się na nową jakość literatury. Niech prace naszych uczniów zawsze przypominają o takich wartościach jak wrażliwość, empatia, serdeczność ...
Dziękuję wszystkim, którzy przyłączyli się do naszej zabawy i wzięli udział  w Tygodniu Życzliwości.  Uwierzcie mi, tych kilka ciepłych i mądrych słów, śmiesznych zdjęć i uroczych uśmiechów sprawi odbiorcom wiele radości!

Katarzyna Myzia
Wiersze i wierszyki - link
Tydzień Życzliwości 1 b 
Tydzień Życzliwości 1 c
Tydzień Życzliwości 2 a
Tydzień Życzliwości 2 b
Tydzień Życzliwości 2 c
Tydzień Życzliwości 3 b
Tydzień Życzliwości 3 d