09-04-2017 Chroń dziecko w sieci - spotkanie dla rodziców


W związku z niepokojącymi doniesieniami dotyczącymi pojawiających się zagrożeń w Internecie w naszej szkole odbyła się prelekcja dla rodziców pod hasłem: „Chroń dziecko w sieci”. Prowadziły ją: p. Magdalena Górniakowska – psycholog szkolny i p. Justyna Zakrzewska – nauczyciel zajęć komputerowych. Pani psycholog przybliżyła zjawisko nowej gry pn. „Blue Whale Challenge” czyli „niebieski wieloryb”, która pojawiła się w Internecie i zagraża życiu dzieci oraz nastolatków. Z doniesień medialnych wynika, że początek gry miał miejsce w Rosji, gdzie już ponad setka młodych internautów popełniła samobójstwo.

Pani Justyna Zakrzewska wyjaśniła rodzicom jakie mogą być następstwa szkodliwych treści znajdujących się w sieci na rozwój i psychikę dzieci. Ponadto omówiła na przykładach, jak można i trzeba chronić dziecko w sieci. Rodzice poznali adresy przydatnych stron internetowych, które ukazują problem zagrożeń w sieci i sposoby ich zapobiegania, a także bezpieczne serwisy internetowe dla dzieci i młodzieży. W celu uzyskania porad i wskazówek rodzice mogą dzwonić pod nr telefonu 800 100 100, oferujący bezpłatną i anonimową pomoc dla dorosłych (rodziców, nauczycieli, pedagogów).

Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania wysłuchali piosenki „Mama i tata – chroń dziecko w sieci”, która elementem kampanii społecznej „Chroń dziecko w sieci” realizowanej przez Fundację Dajemy dzieciom siłę wraz z NASK w ramach działań Polskiego Centrum Programu Safer Internet. 

Justyna Zakrzewska 

Przydatne adresy: 

dyżur.net

Dziecko w sieci

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

Dzień Bezpiecznego Internetu

MEN - bezpieczeństwo w sieci

Fundacja Orange - kurs dla rodziców

sieciaki.pl