14-06-2017 Zuzia Moczulska z 4 b zabiera głos w sprawie zapożyczeń z języka angielskiego


Dzień dobry,

chciałabym Wam przedstawić apel Zuzi Moczulskiej, uczennicy klasy 4 b, która zabrała głos w sprawie zapożyczeń z języka angielskiego do polszczyzny. 

Monika Rębiś - nauczycielka języka polskiego


„Chciałabym z Wami wspólnie omówić problem takich sformułowań jak: dzięki za help, sorry, pleaseDzięki za help jest często słyszane na korytarzu jako forma koleżeńskiego podziękowania. W innych rozmowach słyszymy takie słowa jak:

sorry zamiast przepraszamthank zamiast dziękujęplease zamiast proszę. Jak myślicie, czy to są poprawne sformułowania? Czy zapożyczenia z języka angielskiego są nam na co dzień potrzebne? Przeczytałam na ten temat artykuł i znalazłam kilka typów zapożyczeń. Pierwszy z nich to słowa, które straciły obce brzmienie np. burmistrz – słowo, które pochodzi z języka niemieckiego lub anioł, który pochodzi z łaciny. Innym takim zapożyczeniem jest poplarny komputer. Na pewno wiecie, że pochodzi ono od angielskiego computer. Te słowa są obecne w języku polskim od tylu lat, że przestaliśmy czuć w nich obcość.

Wyrazy takie jak pizzaburgercappuccinospaghetti mają obce brzmienie, ale w języku polskim brakuje ich odpowiedników. Dlatego też dopóki się one nie pojawią, nie ma powodów, żeby krytykować osoby, które ich używają.

Co do słów takich jak: sorrythank lub please… Mamy przecież  polskie słowa, które znaczą dokładnie to samo! Możemy powiedzieć odpowiednio: przepraszam, dziękuję i proszę.

Chciałabym do Was zaapelować, żebyście znali granicę w modzie na wtrącanie języka angielskiego do polszczyzny. Pamiętajcie o zachowaniu równowagi w stosowaniu takich słów. Owszem, jak starałam się Wam powiedzieć, mamy w języku polskim zapożyczenia potrzebne. Proszę jednak, byście byli wyczuleni na używanie niepotrzebnych słów i wyrażeń z języka angielskiego, takich właśnie jak dzięki za help. Nasz język ojczysty jest piękny, bardzo bogaty i na pewno na wyrażenie podziękowania za pomoc znajdzie się kilka polskich słów. Dbamy o czystość naszego języka!"


Zuzanna Moczulska kl. 4 b