11-12-2018 Wycieczka klas trzecich do Żelazowej Woli i Łowicza


W ramach realizacji programu edukacji patriotycznej „ Cudze chwalicie swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie" uczniowie klas trzecich uczestniczyli w wycieczce do Żelazowej Woli i Łowicza. Celem wycieczki było przybliżenie dzieciom piękna ziemi ojczystej, poszerzenie wiadomości dotyczących Żelazowej Woli i Łowicza, poznanie najważniejszych zabytków i obiektów, bliższe poznanie postaci i dzieł największego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina, wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej, doskonalenie umiejętności kulturalnego zachowania się w różnych sytuacjach i obiektach oraz międzyklasowa integracja uczniów.

Słoneczny, jesienny poranek 5 grudnia i piękne okoliczności przyrody sprawiły, że chłonęliśmy wiedzę o życiu i twórczości Fryderyka Chopina w bardzo szybkim tempie. Najpierw obejrzeliśmy film o dzieciństwie, młodości i dorosłości naszego kompozytora, następnie zwiedzaliśmy dworek, spacerowaliśmy po urokliwym  parku, w którym znajdują się rzadkie okazy drzew, krzewów i rzeczka Utrata. Na koniec uczestniczyliśmy w kreatywnych i porządkujących naszą wiedzę warsztatach. Poznaliśmy mazurki, polonezy, nokturny, etiudy, barkarole, kołysanki. A, że nasza nauka odbywała się w trakcie zabawy połączonej ze zwiedzaniem, które przygotowała dla nas wspaniała Pani Przewodnik, nawet się nie zorientowaliśmy z jak imponującą wiedzą opuszczamy Żelazową Wolę. 

Pełni pozytywnej energii dotarliśmy do Łowicza. Tam czekał na nas pyszny obiad i spacer do Muzeum, w którym czekali na nas nasi nowi równie wspaniali przewodnicy. Pierwsza grupa zaczęła od warsztatów, podczas których nauczyliśmy się tworzyć oryginalne i niepowtarzalne ozdoby na choinkę. Oglądaliśmy przepiękne wycinanki łowickie, których kolorystyka i majstersztyk przyprawiają o zawrót głowy. Druga grupa w tym czasie zwiedzała muzeum i słuchała niesamowitych opowieści o zwyczajach wigilijnych i świątecznych ludzi zamieszkujących Księstwo Łowickie. Oglądaliśmy wnętrze chałupy, jej wyposażenie, wspaniałe stroje i dekoracje. Najbardziej utkwiły nam w pamięci zwyczaje. Stąd też nasza rada….może w tym roku zrezygnujmy z grochu na wigilii – dzieci Wam wszystko wyjaśnią, lub – o zgrozo – zaprezentują. Nie bądźcie również zdziwieni jak uczestnicy wycieczki, w osobach Waszych dzieci zanim usiądą przy wigilijnym stole, dmuchną na krzesło;) – o „nawoływaniach sylwestrowych” już nie wspomnę.. To był ciekawy dzień, pełen zaskakujących wydarzeń, wspaniałych zabytków, nietypowa lekcja historii, która na pewno pozostanie nam na długo w pamięci.

Katarzyna Myzia i Agnieszka Siwiec