20-03-2019 Międzynarodowy Dzień Szczęścia


Szczęście to łza, którą się otarło i uśmiech, który się wywołało. 

Maxence van der Meersch

W dniu dzisiejszym obchodzimy Międzynarodowy Dzień Szczęścia. Święto jest mało popularne i może nie wszyscy o nim wiedzieli, ale zaakcentowanie jego obchodów jest – moim zdaniem – bardzo potrzebne, ponieważ mobilizuje do refleksji… 

Święto upamiętnia rezolucję ONZ przyjętą w 2012 roku, według której dążenie do szczęścia jest podstawowym celem człowieka. Rezolucja nawołuje do bardziej kompleksowego, sprawiedliwego i zrównoważonego podejścia do rozwoju gospodarczego, który promuje szczęście i dobrobyt dla wszystkich narodów. 

Międzynarodowy Dzień Szczęścia jest koordynowany przez „Akcję Szczęścia” – ruch społeczny zrzeszający ludzi ze 160 państw. „Akcja szczęścia” ma na celu kreowanie szczęśliwszego i bardziej troskliwego społeczeństwa, w którym każdy skupia się mniej na własnych korzyściach, a więcej na szczęściu i zadowoleniu osób wokół nas. 

Sprawiajmy więc dobrym słowem i uśmiechem, by inni wokół czuli się szczęśliwsi… Dostrzegajmy dobro w innych ludziach… 

Mam nadzieję, że zamieszczone cytaty przyczynią się do refleksji i odpowiedzi na pytanie, co można zrobić, by być (jeszcze) bardziej szczęśliwym… Bo warto! 

Jeśli chociaż jedna osoba dzięki przeczytanym sentencjom poczuje się szczęśliwsza, to mój czas poświęcony na przygotowanie gazetki nie był zmarnowany… 

Krystyna Siemiątkowska – nauczyciel etyki