04-06-2018 Akcja "Stop Wulgaryzmom" - relacja FILM


Na początku marca odbyła się po raz pierwszy w naszej szkole akcja „Stop wulgaryzmom”. Przygotowali ją członkowie koła dziennikarskiego z klasy V b i VI a. Uczniowie ci podczas kilku kolejnych zajęć przygotowywali się do zorganizowania happeningu – tworzyli ulotki, hasła, rysowali plakaty. Niektórzy poświęcili bardzo dużo czasu w domu – uczennice klasy VI a zdobiły księgę pamiątkową, inni z pomocą rodziców wykonali znaki drogowe z hasłem „Stop wulgaryzmom” i przygotowali opaski dla organizatorów. Bezpośrednio przed akcją wychowawcy klas IV-VII otrzymali materiały na temat stosowania wulgaryzmów, które przygotowali uczniowie klasy 6a w ramach tematu o ochronie języka polskiego; były to prezentacje i film. Akcja trwała dwa dni. Na uczniów klas IV - VII, zapoznanych uprzednio z problemem nadużywania wulgaryzmów, czekało specjalnie przygotowane stoisko, na którym każdy mógł się wpisać do pamiątkowej Księgi Deklaracji udziału w akcji „Stop wulgaryzmom”. Na każdego, kto zadeklarował się dbać o swój język, czekała słodka niespodzianka. Stoisko spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem - chwilami tworzyła się do niego kolejka. Stoisko nie było jednak jedyną formą atrakcji – po szkolnych korytarzach chodzili w czasie przerw uczniowie, którzy wykrzykiwali hasła „Stop wulgaryzmom” i „Protestujemy – wulgaryzmów tu nie chcemy”, rozdawali ulotki i naklejki z logiem akcji. Do akcji przyłączyła się również Pierwsza Dama RP, Agata Korhhauzer - Duda, która 1 marca odwiedziła naszą szkołę. W krótkiej rozmowie z członkami koła dziennikarskiego wyraziła uznanie dla ich inicjatywy i poprosiła o naklejkę, którą z dumą nosiła podczas pobytu w Ruścu.  Podpisała również świadectwo udziału w akcji ,,Stop wulgaryzmom”. Wpis honorowy do Księgi Deklaracji złożył również Paweł Beręsewicz, autor popularnych książek dla dzieci, który 2 marca gościł u nas w ramach cyklicznych spotkań z pisarzami.

„Stop wulgaryzmom” w liczbach:

- około 200 rozdanych ulotek i naklejek;

- ponad 40 wpisów pracowników szkoły do Księgi Deklaracji;

- około 160 wpisów uczniów do Księgi Deklaracji;

- około 30 uczniów bezpośrednio zaangażowanych w akcję;

- kilkanaście plakatów rozwieszonych w szkole;

Ponieważ akcja spotkała się z pozytywnym odbiorem, chcielibyśmy, by na stałe wpisała się do kalendarza imprez i uroczystości szkolnych.

Jednym z zadań szkoły jest kształcenie w zakresie znajomości języka ojczystego, a wulgaryzmy to sformułowania, które zaśmiecają nasz język. Powinno zatem zależeć wszystkim: nie tylko rodzicom i pracownikom szkoły, ale też uczniom, by go pielęgnować i chronić przed wulgaryzmami. Można zatem powiedzieć, że akcja ‘Stop wulgaryzmom” trwa cały rok szkolny!

Gorąco zachęcamy do obejrzenia relacji z przeprowadzonej akcji „Stop wulgaryzmom”. Film przygotował uczeń klasy VI a, Krzysztof Andrzejewski (włożył w niego bardzo dużo pracy).

Monika Rębis - opiekun koła dziennikarskiego