27-10-2018 Odwiedzenie lokalnych miejsc pamięci w najbliższej okolicy i udział w kreatywnych warsztatach z cybernetyki i robotyki...


24 października 2018r. klasa VII a odwiedziła miejsca pamięci w gminie Nadarzyn. Przy każdym z nich odczytała wyryte napisy i zapaliła znicze. Pierwszym punktem wędrówki była kapliczka, przy ul. Szkolnej 20. Kapliczka ta została zbudowana w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Następnie udaliśmy się na plac ks. J. Poniatowskiego, gdzie zapaliliśmy znicze przy obelisku poświęconym żołnierzom, którzy zginęli w latach 1914-1920, przy pomniku marszałka  J. Piłsudskiego a także przy czterech Dębach Pamięci. Ostatnim  etapem marszu był cmentarz w Nadarzynie. Tam uczciliśmy pamięć Nieznanych Żołnierzy z okresu II wojny światowej a także odwiedziliśmy grób  ppor. Karola Łoniewskiego.

Po odwiedzeniu miejsc pamięci pojechaliśmy autobusem  do Biblioteki w Młochowie na kreatywne warsztaty z robotyki i cybernetyki. Poprowadził je pan mgr Dawid Staniek. Pan Staniek jest  absolwentem pedagogiki opiekuńczo- wychowawczej Uniwersytetu Śląskiego. Jest również prelegentem, współautorem podręczników, autorem i gospodarzem licznych warsztatów zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Współpracował m.in. z Centrum Nauki KOPERNIK czy Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI).  Ostatnio zawodowo związał się stricte z cybernetyką i robotyką. Proponowane warsztaty z cybernetyki stanowiły idealne połączenie nauki nauk ścisłych (fizyki, biologii) z elektroniką i robotyką. Podczas zajęć uczestnicy mieli możliwość sterowania sprzętem, wykorzystując sygnały elektryczne generowane przez własny organizm. Tego rodzaju sterowanie urządzeniami to wprowadzany na zajęciach element robotyki. Warsztaty prowadzone były w formie aktywnej - każdy z uczestników przetestował na sobie możliwość bycia "cyborgiem", a także dowiedział się wielu ciekawostek związanych z wykorzystaniem zjawisk biologicznych we współczesnym świecie. Do dyspozycji ,,młodych naukowców”   była między innymi bioniczna proteza ręki, urządzenie do wysyłania impulsów "człowiek - człowiek", i wiele innych. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem. Była to niesamowita i kreatywna lekcja biologii i chemii. Udział w warsztatach zawdzięczmy p. bibliotekarce Mirosławie Kwiatka i p. Marcinowi Brulińskiemu. Bardzo serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

Ewelina Wasiluk - wychowawczyni kl. VII a, Sylwia Kowalska - pedagog szkolny