09-11-2018 Rekord dla Niepodległej


W ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami odśpiewali wspólnie na auli w dniu dzisiejszym o symbolicznej godzinie 11:11 cztery zwrotki hymnu państwowego. 

Tym samym włączyliśmy się do akcji „Rekord dla Niepodległej” ogłoszonej przez Ministra Edukacji Narodowej Annę Zalewską. Dzień dzisiejszy został ogłoszony przez Panią Minister „Dniem dla Niepodległej”. 

Ten dzień był w naszej szkole niezwykle uroczysty i zdecydowanie… biało - czerwony. O godzinie 11:00 aula zapełniona była uczniami w strojach galowych z przypiętymi patriotycznymi kotylionami w barwach narodowych. Niektóre klasy miały biało-czerwone chorągiewki. 

Po wprowadzeniu pocztu flagowego, a przed wspólnym śpiewem „Mazurka Dąbrowskiego”, uczennice klas ósmych przypomniały zgromadzonym historię naszego hymnu państwowego oraz dokonały analizy jego tekstu. Przedstawiły wydarzenia z historii Polski, do których nawiązują poszczególne zwrotki hymnu oraz refren.

Uczennice podkreśliły także, iż godło, barwy i hymn Rzeczypospolitej Polskiej podlegają ochronie prawnej, a otaczanie ich czcią i szacunkiem jest obowiązkiem każdego obywatela Polski. Przypomniały, że osoby obecne podczas publicznego wykonywania hymnu stoją w postawie zasadniczej na „baczność”, a poczty flagowe lub sztandarowe oddają honory przez pochylenie flagi bądź sztandaru. 

O symbolicznej godzinie 11:11 zabrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”…

Krystyna Siemiątkowska – nauczyciel wiedzy o społeczeństwie