25-11-2018 XIII CZYTANIE Z DUCHAMI pod hasłem 100 WIERSZYKÓW NA 100-LECIE NIEPODLEGŁEJ


W piątek 23 listopada 2018 r. kolejny raz z mocnym przytupem uczciliśmy 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przedszkolaki z najstarszych grup wraz z wychowawczyniami wróciły po zajęciach do szkoły, aby wspólnie spędzić w niej wieczór. 

Dzieci – pięknie przebrane w stroje ludowe, wojskowe /od średniowiecza po czasy współczesne/ i inne mundurowe – rozpoczęły spotkanie w auli od recytowania i śpiewania wybranych, przygotowanych przez siebie utworów, znanych już pradziadkom, dziadkom i rodzicom wierszyków i piosenek. Wiele dzieci wchodziło na scenę z przyniesionymi z domu zbiorkami wierszy, pokazując z dumą swe książeczki. Spotkanie w auli zakończyła prezentacja pięknych rysunków, będących ilustracjami do ulubionych wierszyków. Bajecznie kolorowe, niezwykle starannie wykonane budziły zachwyt wszystkich jurorek.

Po popisach recytatorskich i wokalnych dzieci zjadły wspólną kolację składającą się z biało-czerwonych dań, które wcześniej przygotowały z rodzicami. Frykasy szybciutko zniknęły w zgłodniałych podczas występów brzuszkach i już po chwili maluchy z uśmiechami na buziach wyruszyły do biblioteki, gdzie miały chwilę posjestować. Co prawda niektóre z nich posłusznie położyły się na dywanie, ale inne złapały za przyniesione z domu latarki i zaczęły zabawiać się puszczaniem na sufit i ściany zajączków. Jak można się domyślić, rozpoczęło się istne szaleństwo i na ponowne uspokojenie i ułożenie grupy liczyć już nie można było.  

Po chwili zajączkowych harców dzieciaki zdecydowały się przystąpić do kolejnych konkurencji. Podzielone na zespoły rozwiązywały niełatwe zadania przygotowane specjalnie na tę okazję. Najpierw musiały poradzić sobie z puzzlami. Po ułożeniu fragmentów obrazu ukazała się postać Józefa Piłsudskiego, dumnie wyprostowanego na ukochanej Kasztance. Następnie na mapie Polski umieszczały rysunki przedstawiające herby wybranych miast, stroje ludowe, postacie, charakterystyczne budynki, budowle bądź pomniki albo musiały rozpoznać na podstawie niewielkiego rysuneczku legendę i skojarzyć ją z konkretną miejscowością. Doprawdy, zaskakująca była w tym zakresie wiedza naszych przedszkolaków! Wszystkim zmaganiom dzieciaków ‘kibicowali’ z bibliotecznej gazetki ściennej twórcy Niepodległości, czyli Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Roman Dmowski oraz Ignacy Daszyński, o których w ostatnim okresie pani bibliotekarka czytała przedszkolakom podczas ich cotygodniowych spotkań w bibliotece.

Po długotrwałym siedzeniu w jednym miejscu i ćwiczeniu szarych komórek nareszcie nadszedł czas na nieco ruchu. Wszyscy wyszli na korytarz. Pogaszono światła – dla bezpieczeństwa pozostawiono zapalone na schodach. Kilka słów wyjaśnienia, na czym polega ostatnia konkurencja, i już można było rozpocząć wędrówkę po ciemnych korytarzach szkoły. Uzbrojeni w latarki mali poszukiwacze obrazków i odkrywcy odpowiedzi na odczytywane przez opiekunki pytania przez całe 45 minut dzielnie zmagali się z coraz bardziej ogarniającym zmęczeniem. Odnaleźć niemal 30 ilustracji do kolejnych wierszyków polskich poetów, zastanowić się nad poprawną odpowiedzią, odszukać następną salę, na której drzwiach ukryta jest kolejna zagadka… – strasznie to wszystko meczące i wyczerpujące siły, nadwątlone wcześniejszymi zmaganiami. Zagrzewani do walki przez wychowawczynie zdołali na szczęście odpowiedzieć na wszystkie pytania. Hura!

Jeszcze moment niepewności, pani bibliotekarka bierze do ręki karty odpowiedzi, podsumowuje wszystkie konkurencje i – co za radość! – ogłasza, że każdy z uczestników konkursu zdobył wymagane minimum 100 punktów i zasłużył na medal ‘Kocham Polskę’! Rozlega się potrójne ‘hip hip hura!!!’, radości nie ma końca. Każde dziecko dumnie pręży pierś, panie z przejęciem przypinają ordery. Po skończonej zabawie zmęczone, ale przeszczęśliwe dzieciaki wracają z rodzicami do domów.

Serdecznie dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie i pracę włożoną w przygotowanie potraw i strojów. Za czuwanie nad wykonywaniem ilustracji oraz pomoc w pamięciowym opanowaniu wierszy i piosenek. Dla nas wychowawczyń wielką radością i miłą zabawą był udział w spotkaniu i możliwość obserwowania zmagań naszych kochanych podopiecznych.

Patrycja Gąsiewska i Beata Gałek