25-11-2018 21 listopada Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień


Dobry człowiek jest jak małe światełko.

Wędruje poprzez mroki naszego świata i na swojej drodze zapala zgaszone gwiazdy.

Phil Bosmans

 Idea Dnia Życzliwości narodziła się w 1973 r. w Stanach Zjednoczonych. Była to odpowiedź na konflikt Egiptu i Izraela. Inicjatywa miała za zadanie przekonać rządzących do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy. Obecnie to święto jest już obchodzone w ponad 180 krajach i nie ma wymiaru politycznego, lecz społeczny. W Polsce obchodzimy je od 2006 roku. Jego cele to: uwrażliwianie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzanie w nich pozytywnych emocji, zachęcanie do dialogu, jak również – poprzez swoją otwartość i życzliwość – wyrażanie protestu przeciwko niechęci, antypatii i nietolerancji. 

Po raz trzeci w naszej szkole, 21 listopada z okazji Dnia Życzliwości klasa VII a zorganizowała wraz z rodzicami kiermasz babeczek i ciast. Sentencją dnia było: „Podaruj babeczkę życzliwości, by sprawić swojej koleżance i koledze, odrobinę radości”. Każdy, kto zakupił ciasto podczas kiermaszu, dostał karteczkę (miłe słowo), którą mógł podarować wraz z babeczką drugiej osobie. W tym roku siódmoklasiści przekazali dwa „Czeki Życzliwości". Jeden z nich otrzymała Świetlica Szkolna, a drugim „Czekiem Życzliwości” wsparli akcję „Szlachetna Paczka”. Serdecznie dziękujemy wszystkim za aktywny udział w kiermaszu. 

Dzień Życzliwości to jeden z piękniejszych dni w roku. W naszej szkole był to dzień pełen uśmiechów, dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Małe radości i drobne gesty życzliwości są najpiękniejszymi iskierkami naszej codzienności... Kiedy nie wiesz co zrobić – uśmiechnij się…   Szczęście znajduje się w tobie. Zaczyna się na dnie twojego serca, a ty możesz je wciąż powiększać, pozostając życzliwym tam, gdzie inni bywają nieżyczliwi; pomagając tam, gdzie już nikt nie pomaga (Phil Bosmans)

Ewelina Wasiluk – wychowawczyni klasy VII a, nauczyciel historii, plastyki i techniki; 

Krystyna Siemiątkowska – nauczyciel wiedzy o społeczeństwie i etyki