04-12-2019 Konkurs "Ilustracja pieśni patriotycznej"


Celem naszego konkursu była popularyzacja pieśni patriotycznych wśród dzieci i młodzieży, propagowanie wartości patriotycznych, uświadomienie roli pieśni historycznych w rozwijaniu poczucia tożsamości narodowej, rozwijanie zamiłowania do poznawania historii naszej Ojczyzny, kształtowanie i pogłębianie ogólnej muzykalności i wrażliwości artystycznej, swobodna analiza i interpretacja wysłuchanych treści.

Wiemy już, że pieśni patriotyczne powstawały przez wieki. Już w okresie średniowiecza pisano pieśni o charakterze narodowym. Kolejnymi okazjami do szerzenia patriotyzmu poprzez  pieśni były ważne ale i smutne wydarzenia w historii naszej Ojczyzny.  Pieśni patriotyczne miały wzmacniać poczucie jedności narodowej, wyrażać miłość i szacunek do Ojczyzny, dodawać otuchy w ciężkich czasach, czy nawet zagrzewać do walki.

Narodowe Święto Niepodległości, które obchodzimy każdego roku 11 listopada jest jednym z najważniejszych świąt państwowych w Polsce. To również okazja do prezentowania i poznawania pieśni, które stały się swoistym symbolem naszej historii. Na korytarzach naszej szkoły, tuż przed prezentacją prac dało się usłyszeć m.in. „Rotę”, „Warszawiankę”, „Czerwone maki na Monte Casino”, „Szara piechota”, „Białe róże”, „Morze nasze morze”, „Pierwsza brygada” i „Ułani, ułani”. Poza wysłuchaniem utworów nauczyciele przybliżyli uczniom genezę powstania danego utworu wraz z jej notą historyczną.

W naszym konkursie wzięły udział wszystkie klasy I-III, wspaniałe prace mogliśmy podziwiać na korytarzach naszej szkoły. Jury w składzie: Agnieszka Kubica, Wioletta Kubicka i ja, miało „trudny orzech do zgryzienia”, ponieważ wszystkie prace wyrażały indywidualne odczucia słuchaczy pieśni i przedstawiały ich własne interpretacje. Dlatego też postanowiłyśmy wyróżnić wszystkie klasy. Nagrody zostaną wręczone na apelu podsumowującym pracę w pierwszym semestrze, który odbędzie się tuż przed feriami.

Wszystkim uczestnikom konkursu oraz wychowawcom serdecznie gratulujemy pomysłów – stworzyliście niesamowite prace, które na długo pozostaną w naszej pamięci.

Katarzyna Myzia