22-12-2019 Gra "Godność, wolność i niepodległość"


16 i 17 grudnia delegacja z naszej szkoły brała udział w konferencji, która oficjalnie prezentowała interaktywną grę edukacyjną „Godność, wolność i niepodległość”. Prezentacja miała miejsce w siedzibie Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie.

Wspomniana gra wykonana została przez Ośrodek Rozwoju Edukacji na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach realizacji projektu edukacyjnego Ministra Edukacji Narodowej na lata 2018-2020 „Godność, wolność i niepodległość” w ramach wieloletniego programu „Niepodległa” na lata 2017-2022.

Od marca 2019 roku nasz nauczyciel p. Daniel Siemiński był ekspertem w wyżej wymienionym projekcie. Jego zadaniem było między innymi merytoryczne opracowanie misji w poszczególnych grach. Warto dodać, że eksperci to cenieni nauczyciele, metodycy i dydaktycy, a p. Daniel Siemiński został przewodniczącym zespołu ekspertów tworzących misje dla klas IV-VIII szkoły podstawowej.

W naszej szkole od 18 do 22 listopada miało miejsce testowanie prototypu gry. Byliśmy jedną z trzydziestu placówek oświatowych z terenu całej Polski, która miała możliwość po raz pierwszy zagrać w tę grę. Grę testowała p. Małgorzata Szuptarska w klasie III c, oraz p. Daniel Siemiński w klasach VII b, VI a i VI c.

Podczas pierwszego dnia konferencji na który zostali zaproszeni przedstawiciele ministerstwa, kuratorzy oświaty i dyrektorzy szkół w których testowano grę naszą szkołę reprezentował p. Marek Dołęga – Dyrektor szkoły, p. Daniel Siemiński – nauczyciel historii, ekspert w projekcie i Karol Rec – uczeń klasy VII a, który jako pierwszy dokonał oficjalnej prezentacji gry dla poziomu IV-VIII szkoły podstawowej. Drugiego dnia konferencji naszą szkołę reprezentowali p. Dagmara Pietrzak-Ławnicka i p. Daniel Siemiński.

W grę można grać bezpłatnie i nie wymaga osobnego logowania. Gra znajduje się na stronie internetowej niepodlegla.men.gov.pl.

Przedmiotem gry są misje oparte na wydarzeniach z historii Polski w latach 1918-2018. Zakres merytoryczny gry podzielony jest na I, II i III etap edukacyjny:

·         klasy I-III (edukacja wczesnoszkolna) to trzy misje przybliżające historię Polski przy pomocy biografii Józefa Piłsudskiego, Elżbiety Zawackiej ps. „Zo” oraz Wandy Rutkiewicz.

·         klasy IV-VIII (niektóre misje podzielone są ze względu na poziom trudności – podstawowy i zaawansowany) oraz klasy szkół ponadpodstawowych prezentują historię naszej ojczyzny w sześciu misjach:

- Odrodzenia państwa polskiego,

- Społeczeństwo i gospodarka II RP,

- Polska w czasie II wojny światowej,

- Polska w latach 1946-1956,

- Polska w latach 1956-1989,

- Polska w latach 1990-2018,

Gra „Godność, Wolność, Niepodległość” jest zgodna z podstawą programową. Jej wielkim atutem jest to, że nie tylko przybliża historie podczas lekcji, ale może być wykorzystywana podczas spędzania czasu wolnego w domu. Niezależnie od wieku każdy w tej grze znajdzie coś dla siebie.

 

Daniel Siemiński – nauczyciel historii oraz wiedzy o społeczeństwie