13-01-2020 Strażnicy Uśmiechu w I b


W pierwszym tygodniu Nowego Roku mieliśmy przyjemność gościć po raz drugi Panią Pedagog. Tym razem Pani Sylwia w ramach Programu Strażnicy Uśmiechu przeprowadziła w naszej klasie warsztaty pod tajemniczym tytułem „Słuchanie i niesłuchanie”. Nadrzędnym celem tych warsztatów jest umacnianie zaufania do siebie i innych oraz wzbogacanie dziecięcej wiedzy o sobie i innych poprzez interakcje podczas zabaw.

Na początek poprzez losowanie karteczek, dzieci wybierały swoje role. Okazało się, że można było wylosować tylko – a może aż ?– dwie: skałę lub łódkę. Zaczęła się zabawa. Trzy łódki wyruszyły w swój dziewiczy rejs po nieznanych wodach. Płynęły „…tam, gdzie skały wyrastały prosto z wody, morze rozbijało się o nie, bryzgając oślepiająco białą pianą”. Nasze łódki nic nie widziały i niewiele wiedziały, jedyne na czym mogły się opierać to ich wyczulony słuch i zaufanie do skał, które lekkim szumem ostrzegały ich przed niebezpieczeństwem. Dźwięk fal rozbijanych o ich brzegi ostrzegał naszych małych marynarzy i prowadził po nieznanych wodach wprost do upragnionego celu, drugiego brzegu. Łódki bez szwanku zawinęły do wyznaczonych kursem Pani Pedagog portów. Okazuje się, że wszyscy jesteśmy po trosze odpowiedzialni za bezpieczny rejs:

 - marynarze – w skupieniu słuchają ostrzeżeń skał i płyną zgodnie z ich wskazówkami;

 - skały – bacznie obserwują łódki i kierują je na bezpieczne wody.

Druga zabawa polegała na rozmowach w parach. Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego i przyjemniejszego niż swobodne rozmowy podczas lekcji. Otóż nic bardziej mylnego. Zadaniem jednego dziecka z pary było ignorowanie swojego partnera, przeszkadzanie mu, niesłuchanie tego co ten usilnie próbuje mu przekazać (oczywiście po pewnym czasie nastąpiła zamiana, by każdy mógł doświadczyć bycia niesłuchanym). Kolejna zabawa polegała na uważnym słuchaniu drugiej strony. Spostrzeżenia dzieci były niebywale trafne i uświadomiły im istotę uważnego słuchania i wzajemnego zrozumienia.

Pani Sylwio, mamy nadzieję, że w przyszłym semestrze również będziemy mogli liczyć na Pani wizytę, na którą już teraz serdecznie zapraszamy :) Po każdym spotkaniu jesteśmy bogatsi o moc doświadczeń i górę wiedzy. Serdecznie dziękujemy.

 

Pani Kasia i uczniowie klasy I b