17-04-2020 "Łączy nas pamięć" - 77. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim


„Jak się przyglądasz złu i odwracasz głowę albo nie pomagasz, kiedy możesz pomóc, to stajesz się współodpowiedzialny. Bo twoje odwrócenie głowy pomaga tym, którzy dopuszczają się zła. A takich wypadków było dziesiątki. O wiele wygodniej i przyjemniej jest pójść do kawiarni i delektować się ciastkiem, niż patrzeć, jak się ludzi rozstrzeliwuje.”

                                                                                              Marek Edelman

 

19 kwietnia 1943 r. wybuchło powstanie w getcie warszawskim. 19 kwietnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile” upamiętniającą wydarzenia w getcie warszawskim. Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności i potrzebę dialogu ponad podziałami. W tym roku przypada 77. rocznica powstania.

Dlaczego żonkile?

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

Szablon i instrukcja składania żonkila znajduję się poniżej. Film z instruktażem:

https://www.youtube.com/watch?v=8R9QbajMHks&feature=emb_logo

Film „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943” jest dostępny na platformie YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=MI3bEHjhYds

Obchody 77. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim:

20 kwietnia, w poniedziałek, na stronie Muzeum POLIN na Facebooku [https://www.facebook.com/polinmuseum] organizowane będą różnego rodzaju przedsięwzięcia:

9:00-9:30 Ambasadorka Akcji Żonkile, Barbara Kurdej-Szatan przeczyta fragmenty książek „Arka Czasu” Marcina Szczygielskiego oraz „Pan Apoteker” Katarzyny Ryrych. 

10:00-10:30 „Żydzi w dwudziestoleciu międzywojennym” - oprowadzanie po wystawie stałej Muzeum POLIN skierowane do uczniów klas 7-8.

10:30-11:00 „Getto warszawskie” - oprowadzanie po wystawie stałej Muzeum POLIN skierowane do uczniów klas 7-8.

12:00-13:00 Pokaz filmu „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943” ze wstępem i komentarzem historyka, edukatora Muzeum POLIN Piotra Kowalika. Film skierowany jest do uczniów klas 8 i starszych.

13:00 – 13:30 Ambasador Akcji Żonkile, Andrzej Seweryn przeczyta fragmenty książki „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall. Wydarzenie skierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych.

Instrukcja i szablon wykonania żonkili:

Instrukcja

Szablon


Daniel Siemiński – nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie