28-06-2020 Posumowanie naszej pracy - klasa I b


Mija nasz pierwszy rok w szkole. Nie ma co mówić -  był wspaniały, chociaż nie obyło się bez niespodzianek. Nic to, Super Pierwszaki potrafią poradzić sobie z przeciwnościami losu, mało tego wyciągają z nich wnioski i stawiają czoła nowym sytuacjom.
Nic, zupełnie nic nie przeszkodziło nam w realizacji naszych planów. Jesteśmy zgraną klasą, która potrafi śmiać się kiedy trzeba, wstać kiedy się przewróci, pomóc jeśli ktoś ma problem i rozmawiać bez końca na różne tematy. Dzięki naszemu uporowi w dążeniu do poznawania świata udało nam się zakończyć rozpoczęte jesienią kampanie. Jednym z nich był projekt Uniwersytetu Dzieci – „Mali detektywi. Jakie tajemnice kryje świat wokół nas?”. Dzięki niemu zmieniliśmy się w detektywów odkrywających tajniki matematyki, przyrody i informatyki. Zobaczyliśmy, jak ciekawa może być nauka. Rozwinęliśmy również swoje umiejętności plastyczne i kompetencje społeczne takie jak: współpraca i praca w grupie. "Mali detektywi", to niezwykle atrakcyjny projekt. Jego najmocniejszymi stronami są interesujące zajęcia z przewagą metod aktywizujących, które w pełni zaspokoiły naszą ciekawość i wzbogaciły naszą wiedzę o nowe treści. Dowiedzieliśmy się m.in. Jak koncentracja pomaga w pracy detektywom? Jak odróżnić prawdę od fałszu? Co można zobaczyć na portrecie? Ile jest kolorów? Jak bezpiecznie korzystać z Internetu? Jak rozpoznawać emocje? Jak ludzie przeżywają emocje? Jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia i nową wiedzę.
Drugim projektem, w którym braliśmy udział były „Lekturki spod chmurki”. To Ogólnopolski projekt edukacyjny, o którym pisaliśmy już wcześniej, którego nadrzędnym celem jest rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci, jak również rozbudzenie aktywności uczniów i zachęcenie ich do działania. Udział w projekcie pozwolił odkryć  ukryte talenty i mocne strony pierwszaków.
Kolejnym naszym projektem był Tydzień Uczniowskiej Super Mocy. Celem akcji jest: lepsze poznanie siebie, uświadomienie uczniom ich mocnych stron, zaprezentowanie uczniowskich talentów, budowanie poczucia własnej wartości, wzmacnianie własnego pozytywnego wizerunku, integracja zespołu/grupy/klasy. Dlaczego tak ważne jest, aby każdy znał swoje mocne strony? Bo warto wiedzieć, na czym można oprzeć swój życiowy fundament, na jakie cechy własnego charakteru można liczyć, na jakie umiejętności można postawić, podczas mierzenia się z nowymi zadaniami i różnymi sytuacjami, często trudnymi i stresującymi. Dzięki wiedzy o swoich mocnych stronach możemy precyzyjnie określić swoje możliwości i podołać wyzwaniu. Wiedza o mocnych stronach dodaje skrzydeł, podnosi na duchu – powoduje, że mocno wierzymy w siebie i dużo łatwiej pokonujemy własny strach i stres. To dopiero nasze początki z TUS, na pełne rozwinięcie skrzydeł mamy jeszcze dwa lata.
Sprawozdania z fotorelacjami wysłaliśmy  do organizatorów projektów, otrzymaliśmy już  certyfikaty i dyplomy uczestnictwa w projektach dla dzieci, wychowawców i szkoły.
Bardzo dziękuję za wspólne,  edukacyjne  przygody moim uczniom i ich Rodzicom. Bez tych ostatnich nie bylibyśmy dzisiaj tu, gdzie jesteśmy.
Poniżej kilka – no …. kilkadziesiąt naszych prac. Miłego podziwiania naszych niezwykłych talentów,
Dumna Pani Kasia