15-08-2020 100 - lecie Bitwy Warszawskiej


100-lecie Bitwy Warszawskiej

Uczcie się historii, znajomość jej jest bardzo potrzebna w życiu

Aleksandra Piłsudska, „Wspomnienia”

Od 1992 roku 15 sierpnia obchodzimy Święto Wojsko Polskiego. Święto to zostało ustanowione na pamiątkę polskiego zwycięstwa w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Bitwa Warszawska 1920 roku została uznała za „osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata”.

Należy pamiętać, że Polska 11 listopada 1918 roku odzyskała niepodległość, ale nie miała ustalonych granic. Józef Piłsudski tak mówił o tym trudnym położeniu odradzającego się kraju -  W tej chwili Polska jest właściwie bez granic i wszystko (…) na Zachodzie zależy od ententy, o ile zechce ona mniej lub więcej ścisnąć Niemcy. Na Wschodzie to sprawa inna – tu są drzwi, które się otwierają i zamykają i zależy, kto i jak szeroko siłą je otworzy. Nasza Ojczyzna w 1920 roku znalazła się w bardzo trudnym położeniu, a jej niepodległość była zagrożona. Bolszewicy zapragnęli odzyskać ziemie dawnego Imperium Rosyjskiego, potrzeć do Niemiec i rozpocząć europejską rewolucję. Polskie Wojsko oraz ochotnicy stawili opór Armii Czerwonej, a tym samym zatrzymali rozprzestrzenianie się komunizmu w Europie. To wielki dzień i piękna karta historii Polski w której zjednoczy Naród walczył w obronie Ojczyzny. Na uwagę zasługuje fakt, że już w 1923 roku na pamiątkę tego wydarzenia obchodzono Święto Żołnierza, a w okresie PRL-u święto to z powodów politycznych zostało zniesione. W związku z 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej, Muzeum Dulag 121 zaprasza do wysłuchania cyklu wykładów wybitnego znawcy wojny polsko-bolszewickiej prof. dr hab. Janusza Odziemkowskiego poświęconych zagadnieniom związanym z wojną polsko-bolszewicką. Prelekcje można zobaczyć na kanale YouTube „Muzeum Dulag 121”.

14.08 (piątek), godz. 17:00  – „Geneza wojny polsko-bolszewickiej”

https://www.youtube.com/watch?v=bmdZVvFwuYA

15.08  (sobota), godz. 17:00 – „Bitwa Warszawska 15 sierpnia 1920 roku”

16.08  (niedziela), godz. 17:00  – „Konsekwencje wojny polsko-bolszewickiej”

Zachęcam również do zapoznania się z rządową stroną poświęconą wydarzeniom wojny polsko-bolszewickiej https://bitwa1920.gov.pl/pl/ oraz materiałami polecanymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej:

1.    Widowisko „1920. Wdzięczni Bohaterom na PGE Narodowym” – multimedialny spektakl przygotowany z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Wydarzenie będzie można oglądać za żywo na PGE Narodowym lub za pośrednictwem Telewizji Polskiej. Premiera w sobotę, 15 sierpnia o godz. 20:30. Więcej informacji na stronie: https://1920.pgenarodowy.pl/mp-11574-historia-na-zywo-na-pge-narodowym.

2.    Film dokumentalny „Wojna Światów” – 80-minutowa opowieść oparta na zrekonstruowanych i pokolorowanych materiałach archiwalnych, która toczy się głosami uczestników i świadków wydarzeń 1920 roku. Film będzie można zobaczyć w TVP 1 w niedzielę, 16 sierpnia o godz. 20:30. Szczegóły: https://niepodlegla.gov.pl/wiktoria-1920/wojna-swiatow-premiera-filmu-dokumentalnego/.

3.    Zakładka „Bitwa Warszawska 1920” na stronie Instytutu Pamięci Narodowej – materiały przygotowane i zebrane przez IPN w związku z 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej. W zakładce m.in. wystawa do pobrania „Wojna z bolszewikami. Bitwa warszawska 1920” (https://ipn.gov.pl/pl/edukacja-1/wystawy/103704,Wystawa-Wojna-z-bolszewikami-Bitwa-warszawska-1920-do-pobrania.html), wypowiedzi badaczy, broszury poświęcone postaciom związanym z wojną polsko-bolszewicką i film animowany. Szczegóły: https://ipn.gov.pl/pl/bitwa-warszawska-1920.

4.    Serwis Polskiego Radia i „Niepodległej” – nowoczesny, multimedialny i interaktywny portal internetowy, który proponuje podróż po historii Polski, Europy i świata, którym 100 lat temu zagroziło widmo czerwonej rewolucji. Serwis dostępny jest w kilku wersjach językowych. Szczegóły: https://bitwa1920.gov.pl/pl

5.    Wystawa plenerowa „Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918-1923” – ekspozycję przygotowała Europejska Sieć Pamięć i Solidarność we współpracy z międzynarodowym gronem historyków z 18 krajów. Jest to próba syntezy burzliwych początków dwudziestolecia międzywojennego, ze szczególnym uwzględnieniem historii Europy Środkowo-Wschodniej. Wystawę będzie można oglądać do 8 października na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Więcej informacji: https://niepodlegla.gov.pl/wydarzenia/wystawa-po-wielkiej-wojnie-nowa-europa-1918-1923-w-warszawie/.

6.    Film Cinematic VR „Wiktoria 1920” – oficjalna premiera filmu zaplanowana jest na 14 sierpnia. „Wiktorię 1920” będzie mógł też obejrzeć każdy użytkownik gogli VR – w tym gogli cardboard. Film będzie udostępniony bezpłatnie w sieci. Szczegóły na stronie: https://niepodlegla.gov.pl/wiktoria-1920/film-cinematic-vr-wiktoria-1920/.

7.    Projekty kulturalne Narodowego Centrum Kultury – z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej NCK przygotowało wiele projektów i wydarzeń kulturalnych, m.in. wystawę „Triumf” prezentującą instalacje dwóch znakomitych współczesnych twórców – Janusza Bałdygi i Janusza Kapusty (Kordegarda. Galeria NCK, wstęp wolny).

Mimo okresu wakacyjnego nie zapominajmy o wydarzeniach sprzed 100 lat. Świętujmy razem 100-lecie Bitwy Warszawskiej!

 

Daniel Siemiński – nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie