04-10-2020 Dzień Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc


Widać również w Powstaniu Warszawskim – niesłychaną jedność społeczeństwa, zupełnie niebywałą. Mimo wszystkich tragedii, powstanie miało oparcie w ludności cywilnej – bez tego nie byłoby możliwe. A przecież to ci, którzy nie walczyli, cierpieli najbardziej – siedzenie w piwnicach było straszne. Do końca życia pozostanie mi w pamięci obraz, kiedy spotkaliśmy w nocy matkę z dziećmi, zagubioną zupełnie, ale jak zobaczyła powstańców, pierwsze jej słowa brzmiały, żebyśmy się trzymali, że musimy się wszyscy trzymać.

Jerzy Kłoczowski

2 października poczet sztandarowy wraz z Dyrektorem p. Markiem Dołęgą i nauczycielem historii p. Daniel Siemińskim wziął udział w obchodach Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosącym Im Pomoc pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wydarzenie odbyło się w asyście wojskowej Reprezentacyjnej Kompani Wojska Polskiego. Dulag 121 był nazistowskim obozem przejściowym dla ludności cywilnej z Warszawy i okolic wypędzonej podczas Powstania Warszawskiego. Obóz został zlokalizowany w Pruszkowie i funkcjonował od sierpnia do grudnia 1944 roku. W tym okresie przeszło przez niego około 400 tysięcy osób. Stamtąd, po segregacji, przetrzymywanych wywożono na roboty do Niemiec, do obozów koncentracyjnych i na teren Generalnego Gubernatorstwa.

Tegoroczne obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc rozpoczęły się na Cmentarzu Żbikowskim w Pruszkowie, gdzie nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej wszystkich zabitych i zmarłych więźniów obozu, którzy w okresie od 7 sierpnia 1944 roku do 16 stycznia 1945 roku zostali pochowani w zbiorowych, bezimiennych mogiłach na Cmentarzu Żbikowskim.

Następnie, o godz. 13:00 rozpoczęły się uroczystości pod Pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa” na terenie byłego obozu Durchgangslager 121 w Pruszkowie. Odbyła się Msza Św., której celebrans przeżył obóz Dulag 121. Następnie został odczytany Apel Pamięci, a na końcu delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem. Warto wspomnieć, że uroczystości towarzyszyła oprawa Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”, których założyciele Tadeusz Sygietyński i Mira Ziemińska-Sygietyńska byli więźniami obozu Dulag 121. Zespół „Mazowsze” swoją obecnością podczas uroczystości złożył hołd swoim założycielom.

Cieszymy się, że nasza Szkoła wraz z LO im. Jana Pawła II w Nadarzynie reprezentowała placówki edukacyjne z terenu Gminy. Było to podniosłe i uroczyste wydarzenie, które zapadnie w naszej pamięci. Szczególne podziękowanie kierujemy do pocztu sztandarowego – Julii Błaszczak, Grzegorza Dąbrowskiego, Karola Kilińskiego, Mai Płuszewskiej i Dominiki Tokarskiej.

 

Marek Dołęga, Daniel Siemiński