20-12-2020 Akcja "Czytanie ma moc" w II b


Albert Einstein powiedział kiedyś: „Jeśli chcecie, żeby wasze dzieci były inteligentne, czytajcie im bajki. Jeśli chcecie, żeby były bardziej inteligentne, czytajcie im więcej bajek”. A może niech same czytają? No właśnie – dobre pytanie…
Całkiem niedawno klasa II b przystąpiła do Programu „Czytanie ma moc” – to oczywiście w ramach naszych dalszych i nieustających poszukiwań SuperMocy! Głównym celem tej akcji jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa wśród dzieci na podstawie wartościowych, niosących walory edukacyjne książek wydawnictwa Znak Emotikon, które jednocześnie dostarczą dzieciom radości, rozwiną wyobraźnię i zachęcą do czytania. Razem ze swoimi uczniami postanowiliśmy wyjść poza szkolne ławki/komputery i zmierzyć się z wyzwaniami. Zostaliśmy detektywami, tropicielami, reżyserami i kreatorami. To dopiero początek, mamy już plany na to, co zadzieje się po feriach. Na razie działaliśmy w pojedynkę, ale po powrocie do szkoły zadziałamy grupowo, by moc współpracy mogła nas, kolejny raz pozytywnie zaskoczyć. Będziemy bawić się i eksperymentować z różnymi gatunkami literackimi, sprawdzać, wędrować oraz podróżować. I wspólnie – mam nadzieję - odkryjemy, że czytanie ma moc!
Na początek, dzięki członkom organizacji Ministerstwa Komiksu odkrywaliśmy tajniki komiksu, czyli…książki obrazkowej do czytania i do oglądania. Uczniowie zmotywowani słowami:
-  że każdy może taki komiks stworzyć sam, jeśli tylko uruchomi moc wyobraźni i trochę potrenuje, 
- że inspiracje są wszędzie, bo Tym co wyróżnia pojedynczy projekt komiksowy, jest jego wyjątkowy, charakterystyczny sposób narysowania, 
- że każdy autor ma swój indywidualny styl ...zabrali się do pracy. I tak, kreska po kresce, dymek po dymku! I….w końcu – jak widać na załączonych zdjęciach - władamy ołówkami jak nie byle kto!
Dziękuję Wydawnictwu Znak Emotikon za wspaniałe książki, które docierają do mnie systematycznie – na pewno zrobię z nich pożytek, bo to dopiero początek możliwości mojej SuperKlasy!

Katarzyna Myzia