10-01-2021 "Największe i najlepsze rzeczy na Mazowszu" - projekt


Od 20 X – 30 XII 2020 realizowałyśmy projekt związany z Mazowszem. Tematem prezentacji były „Największe i najlepsze rzeczy na Mazowszu”. Podczas realizacji projektu poznałyśmy bliżej zabytki Mazowsza. Uznałyśmy, że warto przybliżyć je innym. W naszej pracy wyróżniłyśmy następujące kategorie:
Świat przyrody – przybliżyłyśmy wiedzę na temat Kampinoskiego Parku Narodowego, jedynego Parku Narodowego leżącego blisko dużego miasta; Jeziora Zdworskiego oraz Rezerwatu Przyrody Torfowisko Karaska.
Literatura na Mazowszu – w naszej pracy wspomnieliśmy żywot wybitnego poety – Jana Kochanowskiego oraz jedyne muzeum na świecie poświęcone jego osobie.
Miejsce pamięci – w projekcie można znaleźć również informację na temat Fortu III w Pomiechówku, jednego z najgorszych kazamatów śmierci.
Atrakcje turystyczne – największy w Polsce park wodny – Park of Poland.
Miejsca kultu – zamieściłyśmy informacje na temat największej świątyni na Mazowszu – Świątynia Bożej Opatrzności
Muzea, zamki i skanseny – poznałyśmy i przybliżyłyśmy historię Prywatnego Muzeum Techniki i Motoryzacji w Otrębusach, poznałyśmy bliżej Skansen Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku. Wspomniałyśmy twórczość przedstawiciela romantyzmu - Fryderyka Chopina i Muzeum Chopina w Warszawie poświęcone jego życiu i twórczości.
Architektura współczesna – dowiedziałyśmy się, że Varso Tower już niedługo zostanie najwyższym budynkiem w Europie.
Szkolna „rzeczywistość” – zabytkowa szkoła, do której uczęszczali: Hieronim Napoleon Bońkowski, Honorat Koźmiński, Ignacy Mościcki, Jan Zumbach, Tony Halik oraz Tadeusz Mazowiecki – Szkoła Małachowianka w Płocku.
Do każdego z miejsc opracowałyśmy zadania/wyzwania do wykonania. Stworzyłyśmy również oddzielną listę zadań, którą można wydrukować i zabrać ze sobą w każde z tych miejsc. Zadania nie są trudne, ale przyjemne do wykonania. Na koniec prezentacji dodałyśmy link do quizu, w którym można sprawdzić zdobytą wiedze o Mazowszu. 

Największe i najlepsze rzeczy na Mazowszu - prezentacja
Zadania do wykonania
Zuzanna Smardzewska, Zuzanna Zoń i Antonina Wójcicka