16-01-2021 Sukcesy i porażki na Mazowszu


Witajcie, 
chcielibyśmy zaprezentować projekt „Sukcesy i porażki na Mazowszu”, który realizowaliśmy w ramach III edycji „Konkursu wiedzy o Mazowszu”. W tworzeniu projektu towarzyszyły nam dwa motta:
1. Powodzenie nie trwa wiecznie, a porażka nie jest katastrofą 
2. Aby osiągnąć wielkie rzeczy, musimy marzyć, tak dobrze, jak działać; powinniśmy nie tylko planować, ale i wierzyć. 
W projekcie opisaliśmy:
a) porażki – powstanie listopadowe, mur getta warszawskiego, powstanie warszawskie oraz więzienie na Pawiaku, 
b) sukcesy – pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, budynek Sejmu RP, Zamek Królewski w Warszawie, Stare Miasto w Warszawie, Kolumnę Zygmunta, pomnik Małego Powstańca, Łazienki Królewskie oraz Pałac Kultury i Nauki. 
W dziejach Mazowsza dokonaliśmy wielu wielkich rzeczy. Odbudowaliśmy stolicę po II wojnie światowej, zbudowaliśmy wiele pomników i miejsc upamiętniających walkę naszych żołnierzy. Zorganizowaliśmy wiele powstań i bitew.  Przeciwstawialiśmy się zaborcom. Wierzyliśmy, że Mazowsze wróci na mapę Polski. Chociaż nie zawsze wygrywaliśmy, to udało nam się zbudować silny, piękny region, który przyciąga wielu turystów ciekawych naszej historii. Nadal rozbudowujemy stolicę - Warszawę. Tworzymy sieci wieżowców, centra handlowe, szkoły i uczelnie.  Mimo, że nie było łatwo, daliśmy radę i obecnie Mazowsze zamieszkuje ponad 5 mln ludzi. Mieszkamy tu, uczymy się, żyjemy i kochamy nasze województwo.   
Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją i filmem. 
Prezentacja 
Film
Dominika Tokarska, Karol Rec, Maja Płuszewska, Marianna Cebula i Katarzyna Kamińska