09-02-2021 Tydzień Bezpiecznego Internetu w klasach 1-3


Dzisiaj, 9 lutego przypada Dzień Bezpiecznego Internetu. W naszej szkole, w klasach 1-3 będziemy obchodzić go cały tydzień.
DBI obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to obejmowało jedynie państwa europejskie, ale już od lat w akcje włączają się państwa z całego świata. Organizatorami DBI w Polsce są Państwowy Instytut Badawczy NASK i Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.
Celem tegorocznego wydarzenia jest przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów sieci, ale również promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu. Potencjał sieci jest ogromny, dzieci mogą go wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami, jak również jako formę twórczej rozrywki. Intensyfikacja działań wychowawczych w naszej szkole, dotyczących bezpieczeństwa w sieci ma na celu podkreślenie rangi Internauty, jego świadomości i działań. Pragniemy nauczyć dzieci, że każdy z nas może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Każdy z nas bowiem, ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Podstawą takiego działania jest wiedza, wiedza o możliwościach i sposobach wykorzystania Internetu, wiedza o zagrożeniach płynących zarówno z nadmiernego korzystania z mediów cyfrowych, jak również ze świadomości konsekwencji naszych działań.
Serdecznie zapraszamy do wspólnej podróży po ścieżkach sieci. Podsumowaniem akcji będą klasowe plakaty, informujące o niebezpieczeństwach w cyberprzestrzeni lub promujące korzyści wynikające z korzystania z Internetu, które udostępnimy również na stronie szkoły.
Katarzyna Myzia i Dorota Szopa

Film „Internet” dla pierwszaków i trochę starszych dzieci:

https://biteable.com/watch/bezpieczny-internet-myziak-2769175

Prezentacja „Bezpieczne dzieci w sieci”:

Bezpieczne dzieci w sieci by MyziaK on Genially