17-02-2021 Współpraca z psychologiem, by rozwinąć swój potencjał


Sportowcy często podkreślają, że w decydujących momentach rywalizacji to właśnie psychika odgrywa kluczową rolę. Sportowcy stają się bardziej świadomi z korzyści wynikających ze współpracy z psychologiem. Zmienia się podejście zawodników do treningu mentalnego i uznania, że psychika odgrywa niebagatelną rolę. Gdy chodzi o rywalizację na najwyższym poziomie – o zwycięstwie decydują szczegóły, a rezerwy często tkwią właśnie „w głowie”. Trening mentalny, obok fizycznego, technicznego, czy taktycznego, staje się obowiązującym standardem, dlatego też, trenerzy UKS Rusiec rozpoczęli współpracę z psychologiem sportowym. Psycholog pracujący z zawodnikiem jest wsparciem, by zawodnik mógł poprawiać swoje osiągnięcia i wykorzystywać pełnię swoich możliwości. Błędem jest myślenie, że psycholog sportowy potrzebny jest tylko po to, by wyciągnąć z dołka zawodnika, który ma problem. Wręcz przeciwnie, najczęściej specjaliści od przygotowania mentalnego pracują nad tym, by z dobrego sportowca zrobić jeszcze lepszego. 
Typowe obszary pracy w psychologii sportu to, między innymi: prawidłowe wyznaczanie celów, radzenie sobie ze stresem, umiejętność koncentrowania się na „tu i teraz”, wzmacnianie pewności siebie, poprawa komunikacji między zawodnikami i trenerami oraz tzn. "team spirit" czyli dobra atmosfera w drużynie. Zawodnicy często zapominają o tym jak wiele już potrafią i jak mogą to wykorzystać. Zamiast tego skupiają się na tym, co im nie wyszło lub czego jeszcze nie umieją – a to nie pomaga w zyskaniu wiary w zwycięstwo. Pracując z takim zawodnikiem warto wspierać jego mocne strony, pomagać mu je wykorzystać, ale jednocześnie zachęcać do rozwoju umiejętności słabiej rozwiniętych. Ważne, by trafnie zidentyfikować jego mocne strony i rezerwy. Należy częściej chwalić zawodnika niż go ganić (podczas nauki młodych zawodników sugeruje się stosowanie pochwał w stosunku do uwag krytycznych w proporcji 4-1). Nie zawsze jednak pewność siebie jest tym, co zawodnik najbardziej chciałby poprawić. Może być to np. koncentracja, czy regulacja własnego pobudzenia psychofizycznego. Psycholog może ukierunkować sportowca na odpowiednie rozwiązania i wskazać skuteczne metody rozwoju sportowego w sferze mentalnej. 
Pracując z dziećmi z pewnością warto zwracać uwagę na to, jak ważna jest świadomość tego, co „dzieje się w moje głowie”, co mi pomaga, co przeszkadza. Mocno wiąże się to z umiejętnością rozpoznawania i nazywania przeżywanych emocji, a także pracą nas strategiami radzenia sobie z nimi. To długi proces. Ale na każdym z etapów rozwoju dziecka – bardzo potrzebny.
Nastawienie na to, by robić coś z pasją to drugi ważny element. Bo z pasji rodzą się wielkie rzeczy. A tacy są właśnie zawodnicy UKS Rusiec. Na początkowym etapie zaczynamy zawsze od tzw. „zabawy piłką”. Dlatego presja narzucana dzieciom, oczekiwania dorosłych często blokują czystą radość z doświadczania sportu. Dopiero z pasji może urodzić się decyzja o ciężkiej pracy i determinacji w osiąganiu celów, które są moje i wynikają z moich oczekiwań (chociaż mogą być zbieżne z oczekiwaniami innych). Dorosły staje się wtedy towarzyszem w tej podróży, wsparciem w realizacji celów, które realizuje dziecko. I rozpoznaje granice pomiędzy tym, co wynika z jego pragnień, a co jest potrzebą i dążeniem dziecka.
Zajęcia z zawodnikami UKS RUSIEC prowadzi psycholog Małgorzata Szczugieł, która na co dzień pracuje z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi i która podzieliła się z nami powyższymi rozważaniami.
Uczniowski Klub Sportowy Rusiec jest pierwszym w Gminie klubem, który rozpoczął współpracę z psychologiem na tak wczesnym etapie! 
Zapraszamy wszystkie chętne osoby to tworzenia naszej społeczności piłkarzy ręcznych oraz lekkoatletów od przeszłego sezonu 2021/2022 roczniki 2010,2011,2012 i gorąco zachęcamy do zgłoszenia swoich dzieci do kolejnego oddziału sportowego w Szkole Podstawowej im. Marii Skłodowskiej - Curie w Ruścu w roku szkolnym 2021/2020!
Patrycja Rybak