Prawdziwy patriotyzm nie może mieć na względzie interesów jednej klasy, ale dobro całego narodu.
Roman Dmowski
WOS, czyli wiedza o społeczeństwie to obowiązkowy przedmiot, który w szkole podstawowej zostaje wprowadzony w VIII klasie w wymiarze dwóch godzin w tygodniu. Jest to przedmiot interdyscyplinarny, czyli taki który czerpie treści z różnych nauk:
WOS w dużej mierze bazuje na wiedzy i umiejętnościach z zakresu języka polskiego, historii i geografii. W podstawie programowej tego przedmiotu oprócz rozpoznawania problemów najbliższego otoczenia i szukania ich rozwiązań oraz współpracowaniu z innymi znajdują się tematy takie jak:
Nadrzędnemu celowi kształcenia w zakresie wiedzy o społeczeństwie – kształtowaniu postaw obywatelskich i prowspólnotowych – sprzyjać ma nabywanie wiedzy i rozwijanie umiejętności dotyczących kolejnych kręgów środowiskowych, z którymi styka się uczeń: od rodziny i szkoły przez wspólnotę lokalną i regionalną, aż do wspólnoty narodowej, państwowej i międzynarodowej. Kształcenie to ma umożliwiać rozwój umiejętności refleksyjnej obserwacji otaczającej rzeczywistości społecznej, w tym życia publicznego. Ma także prowadzić do ugruntowania postaw szacunku dla dziedzictwa narodowego i ogólnoświatowego oraz ciekawości poznawczej, otwartości i tolerancji.
Szczególnie zachęcam przyszłych ósmoklasistów do udziału w Konkursie Przedmiotowym z Wiedzy o Społeczeństwie przeprowadzonym na zlecenie Mazowieckiego Kuratora Oświaty.
Cykl mini lekcji obywatelskich realizowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej:
Materiały z serii WOS w pigułce realizowane przez Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Centrum Europejskiego UW:
Daniel Siemiński – nauczyciel historii oraz WOS-u