Sekretariat
(22) 729-81-97
Email
sprusiec@nadarzyn.pl
Rusiec
ul. Osiedlowa 72
05-830 Nadarzyn

Święta majowe w klasach 1-3

Przed nami czas trzech świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii Polski. Dlaczego je świętujemy i komu je zawdzięczamy? Uczniowie klas 1-3 już to wiedzą.

1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy.

Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. Dzień  1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy w  1950 r.

2 Maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej.

Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Warto wspomnieć, że 2 maja 1945 r. polscy żołnierze z I Dywizji Kościuszkowskiej, zdobywający Berlin, umieścili polską flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Tiergarten oraz na Reichstagu w Berlinie. Dziś ochronę prawną symboli państwa gwarantuje Konstytucja, a warunki jej używania określa ustawa.

3 Maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r.

Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Dzień 3 Maja 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku.

Jak dbać o polskie symbole narodowe? Czy flagę należy prasować? Jak się zachować podczas odtwarzania Mazurka Dąbrowskiego? „Póki my żyjemy” czy „kiedy my żyjemy”? Odpowiedź na te pytania w formie plansz:

Symbole Narodowe – Flaga Polski

Symbole Narodowe – Godło Polski

Symbole Narodowe – Hymn Polski

Katarzyna Myzia