Art. 86 Każdy jest obowiązany do dbałości o stan środowiska i ponosi odpowiedzialność za spowodowane przez siebie jego pogorszenie. Zasady tej odpowiedzialności określa ustawa
Konstytucja RP z dnia 2 kwietnia 1997 r.
W ramach projektu ekologicznego uczennice i uczniowie klasy VIII a zgłębiały i zgłębiali zagadnienia związane z rabunkową wycinką lasów. Gospodarka leśna oznacza m.in. wycinanie drzew. Przykładem właściwej gospodarki jest wycinanie w sposób, który w najmniejszym stopniu zaburzy ekosystem. Ideałem jest wycinka selektywna, czyli wycinanie tylko wybranych egzemplarzy. Oczywiście podnosi to koszty, więc nie zawsze się ją stosuje. Jest to szczególnie trudne, a przez to rzadko wykorzystywane w różnogatunkowych lasach równikowych. Dlatego często wycina się w nich wszystkie drzewa, po czym wybiera te najbardziej wartościowe. Jest to przykład gospodarki rabunkowej. Co gorsza, część lasów na wszystkich kontynentach (np. ok. 25% w Rosji, 70% w Gabonie) wycinana jest nielegalnie, a organizatorom tego procederu w żaden sposób nie zależy na środowisku. Roczne straty finansowe wynikające z nielegalnej wycinki drzew szacuje się na 10–15 mld dolarów.
materiały dotyczące globalnego ocieplenia:
Podczas „ekologicznej” lekcji WOS-u uczennice i uczniowie mogły/mogli spróbować ciasteczek nawiązujących do tematu. Następnie w grupach wykonywano plakaty dotyczące wycinki lasów, lasów amazońskich oraz wpływu lasów na zdrowie psychiczne. Była to bardzo pouczająca lekcja.
Daniel Siemiński – nauczyciel historii i WOS-u