Sekretariat
(22) 729-81-97
Email
sprusiec@nadarzyn.pl
Rusiec
ul. Osiedlowa 72
05-830 Nadarzyn

Sprawozdanie z akcji "Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie"

O tym, jak ważne jest czytanie i sięganie po lekturę od najmłodszych lat nie trzeba nikogo przekonywać. Nic więc dziwnego, że po usłyszeniu akcji wspólnego czytania na przerwie, postanowiliśmy wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Staramy się promować czytelnictwo i miłość do książek poprzez różne akcje, dlatego i tym razem nie zawahaliśmy się. 29 października nasza szkoła przystąpiła do  II MIĘDZYNARODOWEJ EDYCJI IV OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI „PRZERWA NA CZYTANIE – BICIE REKORDU W CZYTANIU NA PRZERWIE”.  Akcja realizowana jest w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, a jej organizatorem jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim. Celem akcji jest m.in. promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, zwrócenie uwagi uczniów na czytanie jako atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego w szkole oraz zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.  Cieszymy się, że udało nam się być częścią tak wielkiego i pomysłowego wydarzenia czytelniczego. Mamy nadzieję, że pomimo sytuacji epidemicznej w kraju i na świecie, uda się pobić ubiegłoroczny rekord 149 851 osób z 874 placówek oświatowych z Polski i 17 ze świata, m.in. z Litwy, Kazachstanu, Portugalii, Czech, Francji.

W piątek 29 października podczas wszystkich przerw śródlekcyjnych uczniowie czytali przyniesione przez siebie lub wypożyczone z biblioteki szkolnej książki. Miejsce do czytania każdy wybierał sam. Najmłodszym uczniom kl. I – III wychowawczynie przygotowały kąciki czytelnicze oznaczone hasłem Przerwa na czytanie, w których nauczyciele i uczniowie czytali książki. W akcję zaangażowali się również specjaliści- pedagodzy i terapeuci oraz dyrekcja szkoły. Podobnie było w oddziale przedszkolnym, a najmłodsi okazali się wdzięcznymi słuchaczami. W czytanie najmłodszym zaangażowali się wychowawcy- za co bardzo dziękujemy. W jednej z grup przedszkolnych wykorzystano drewniany teatrzyk Kamishabai, czyli czytanie przy wykorzystaniu dużych plansz z obrazkami i tekstem. Dzieci były zachwycone. W klasach IV-VIII uczniowie głównie wybierali do czytania salę lub korytarz szkolny. Niektórzy byli tak zaczytani, że nie zauważyli, że przerwa dobiegła końca. Nasze polonistki wiedzą, iż bardzo często niechęć sięgania po książki w dużej mierze bierze się tak naprawdę z braku informacji o tym, co zawiera w sobie książka. A skrywa wiele….. Postanowiły wziąć sprawę w swoje ręce.  Klasa IV A czytała na przerwie z polonistką Anetą Pyrgiel  komiks Kajko i Kokosz. Szkoła latania, a średniowieczne stroje dopełniły miłą atmosferę podczas wspólnego czytania. W klasie V a polonistka Anna Wierzchowska-Goyke przygotowała dla uczniów do czytania fragment książki  „Wielka ucieczka dziadka”. Pomysł godny do naśladowania. Wspólne czytanie z klasą to pokazanie, że razem można więcej i lepiej. Pomysł czytania na przerwie tak przypadł go gustu uczniom klas I – III, że aż padła propozycja, aby przerwa na czytanie odbywała się w każdy piątek. Udział w akcji wzięło 116 przedszkolaków, 181 uczniów z klas I-III, 87 z klas IV – VIII oraz 24  nauczycieli w tym specjaliści i dyrekcja szkoły. Nasz wynik to 408 czytelników.

Mamy nadzieję, że czytanie stanie się codziennym nawykiem nie tylko naszych uczniów, bo jak powiedziała Wisława Szymborska „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Wszystkim uczestnikom, propagatorom i zaangażowanym w organizację i przebieg akcji składamy serdeczne podziękowania, zachęcając do czytania książek nie tylko podczas bicia rekordu. Spotkajmy się, nie tylko za rok, na przerwach przy… książkach!

Marta Piechota i Agnieszka Kubica